III Podkarpacki Maraton Biologiczny

14. lutego 2022roku 20-osobowa grupa uczniów z klas rozszerzających biologię wzięła udział w III Podkarpackim Maratonie Biologicznym w formule on-line. Organizatorem wydarzenia było I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest promowanie wśród młodzieży szkół średnich, a zwłaszcza profili biologiczno-chemicznych, znaczącej roli nauk przyrodniczych w życiu każdego człowieka. Tegoroczna edycja maratonu została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, patronatem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i czasopisma popularnonaukowego Biologia w Szkole oraz patronatem medialnym TVP Rzeszów i TV Dębica. Gościem specjalnym wydarzenia był Pan prof. dr hab. Honoris Causa Piotr Tryjanowski, który w 2007 roku razem z Międzynarodowym Zespołem do spraw Zmian Klimatu IPCC, za sporządzenie raportu, w którym przedstawione zostały m.in. konsekwencje i wpływ klimatu na układy biologiczne, a także ich reakcje na to, co z klimatem się dzieje, został odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla.
Uczestnicy maratonu-uczniowie z kilku podkarpackich szkół średnich wraz z nauczycielami biologii, wysłuchali ciekawych wykładów pracowników naukowych uczelni wyższych-Uniwersytetów Warszawskiego, KUL, Rzeszowskiego, Rolniczego w Krakowie oraz Przyrodniczego w Poznaniu i Lublinie.
Prelekcje wygłosili:
- dr hab. prof. Piotr Tryjanowski: „Czy z miłości do ptaków można rozum postradać? O relacjach ornitologii i psychiatrii”;
–dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Iwona Kania-Kłosok: „Owady w różnowiekowych żywicach kopalnych”;
-dr hab. inż. Magdalena Hędrzak: „Jak przeżyć będąc najmniejszym ssakiem świata”;
-dr hab. prof. Marcin Lis: „Bliźnięta u ptaków”;
-dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Anna Jupowicz-Ginalska: „Mam smartfona, więc jestem”-o fononokracji i fonodetoksie w dobie pandemii;
-dr inż. Wanda Krupa: „Wzbogacenia środowiska w utrzymaniu różnych gatunków zwierząt”.
Udział w maratonie był świetną inspiracją do rozwijania zainteresowań biologicznych.
K. Ossowska