PO WER powraca do strzyżowskiego Liceum

Pomimo zagrożenia epidemidemicznego i trudych warunków zdalnego nauczania uczestnicy przedsięwzięcia pod nazwą “Przedsiębiorca w wymiarze europejskim” realizowanego w ramach projektu Ponadnarodowej Mobilności Uczniów Programu PO WER nie poddają się i wciąż wierzą, że tak jak ich starsi koledzy spędzili dobry czas w Hiszpanii, oni również będą mogli zrealizować swoją mobilność, dla nich zaplanowaną do Rumunii.

Przygotowania trwają, a uczniowie z pasją rozwijają swoją znajomość partnerskiego kraju – Rumunii. 15 lutego 2021 r. przy okazji Walentynek udało się zorganizować w pustej w tym czasie szkole ciekawe i niezwykle emocjonujące wydarzenie Romania Mon Amour, zarejestrowane na portalu eTwinning i uwieńczone opracowaniem ciekawej prezentacji na temat różnych aspektów kultury Rumunii. W 2-3-osobowych grupach, z zachowaniem obowiązujących przepisów higieny i dystansu społecznego, uczniowie odkrywali prawdziwe perełki, a wśród nich historyczne postaci króla Michała i mrożącego krew w żyłach hrabiego Draculi, specjały rumuńskiej kuchni, utwory najsłynniejszych poetów – laureatów Nobla oraz rumuńską muzykę - tradycyjną ludową i współczesną rokową. Wśród zgłębianych tematów nie mogło oczywiście zabraknąć malowniczej Trasy Transfagarskiej, którą uczestniczki i uczestnicy projektu przemierzali w formie wirtualnych wyścigów samochodowych, budzących nie mniej emocji, niż sam hrabia Dracula.
Nie sposób przecenić możliwości spotkania w szkole i wspólnej pracy, którą uczniowie wykorzystali w sposób fantastyczny, jednak warto też przyjrzeć się nowatorskim metodom pracy i imponującym efektom tego spotkania. Dzięki zastosowaniu metody odwróconej klasy uczniowie już wcześniej zaplanowali z opiekunami i samodzielnie zgłębili interesujące ich tematy, a kiedy spotkali się w szkole, w ciągu kilku zaledwie godzin wspólnej kreatywnej pracy zespołowej opracowali materiały, które złożyły się na ciekawą i wieloaspektową prezentację kultury Rumunii. Powstały plakaty, walentynkowe kartki, nagrania video w języku angielskim, jak również prezentacje i quizy wykonane w nowatorskich narzędziach cyfrowych (Canva, Power Point, Prezi, Kahoot).

W efekcie po raz kolejny pomimo trudnych warunków udało się zrealizować jeden z głónych celów projektu Ponadnarodowej Mobilności Uczniów, jakim jest opracowanie oferty wirtualnego biura podróży Ramblearn.
Sami stworzyli, a teraz zapraszają na wirtualną wycieczkę po kulturze Rumunii - całkowicie za darmo i w doskonałej atmosferze wspólnej nauki i zabawy.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji Prezi, a gdy obejrzycie, koniecznie sprawdźcie stan swojej wiedzy na temat Rumunii na platformie Kahoot!

Beata Wójcik