Operacja Czysta Rzeka 2021, czyli eko-zadania do wykonania
z okazji Dnia Ziemi i…na co dzień

„Operacja Czysta Rzeka” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna 3. edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej mającej na celu zwrócenie uwagi na konieczność troski o otaczające nas środowisko. Adresatami tej inicjatywy są wszyscy, którzy widzą potrzebę i czują odpowiedzialność za poprawę stanu naszego otoczenia. Chociaż w tym roku akcja odbywała się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, grupa uczniów naszego liceum podjęła wyzwanie i dołączyła do grona wolontariuszy. W sobotę, 17.04. zaplanowany był finał inicjatywy. Naszym celem było posprzątanie terenu przyległego do potoku płynącego przez Strzyżów-poruszaliśmy się od Biedronki w stronę Łętowni.Efektem naszych działań było zebranie 30 worków śmieci!
Potrzeba przeciwdziałania zagrożeniom przyrody jest jednym z najważniejszych, globalnych wyzwań współczesnego świata. Działając lokalnie każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości najbliższego otoczenia. To dla nas ważne. Chcielibyśmy, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem, a nie tylko prezentem z okazji Dnia Ziemi. Mamy nadzieję, że nasze działania zainspirują innych do podejmowania podobnych inicjatyw. Proponujemy wszystkim, którym los naszej planety nie jest obojętny, kilka eko-zadań do wykonania, np.
1.Posiej lub posadź w ogrodzie czy na balkonie rośliny miododajne-owady-zapylacze będą Ci wdzięczne! A może pomyślisz o tzw. „kwietnej łące”?

2. Wykonaj proste domki-hoteliki dla owadów-będą one schronieniem dla zapylaczy oraz miejscem budowy ich gniazd.

3. Zainstaluj budki lęgowe dla ptaków.

4. Pamiętaj latem o wodopojach dla ptaków-postaw w ogrodzie poidełka dla nich.
5. Załóż w ogrodzie kompostownik.
6. Nie wypalaj suchych traw na wiosnę!
Oczywiście to tylko propozycje-pomysłów działań proekologicznych jest wiele, wiele więcej.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii-może tam znajdziecie inspirację dla własnych inicjatyw.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za ich odpowiedzialną i świadomą postawę, a Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej za pomoc organizacyjną – worki na śmieci i rękawiczki.
K.Ossowska