Dziewczyny i maliny, czyli
Narodowe Czytanie Balladyny Anno Domini 2020!

Już drugi rok z rzędu wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu; akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, a zapoczątkowanej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zainicjowano ją głośnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza i Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie w roku 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, czytano Przedwiośnie Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologię Niepodległości – specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór utworów zaliczanych do polskiej literatury patriotycznej.
Lekturą tegorocznej - 9. Akcji Narodowego Czytania została Balladyna Juliusza Słowackiego, jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dnia Pańskiego ;)) 9. września na zainscenizowanej scenie w atrium obszerne fragmenty utworu (akt I, sc.1, akt II, sc.1,2) , z podziałem na role, odczytali uczniowie klas 2CP i 2CG. Przygotowania trwały kilka dni. Uczniowie pod czujnym okiem pań U. Mendelowskiej i D. Skury przynosili rekwizyty, robili dekoracje i wymyślali przebrania. Wreszcie ubrani w korony i sukienki, w wiankach na głowach, z malinami i drzewem, pojawili się główni bohaterowie dramatu i świetnie zinterpretowali odwieczną walkę dobra ze złem. Dzięki opowieści o dwóch siostrach mogliśmy odkryć zdolności aktorskie uczniów, którzy wcielili się w role Aliny, Balladyny, wdowy, Goplany, Kirkora, Starca, Chochlika, Grabca, Skierki, Pustelnika oraz swatów i dziewic. Zapytani, co sadzą o wydarzeniu jednogłośnie stwierdzili, że bardzo im się podobało i chętnie wezmą w nim udział w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że Juliusz Słowacki byłby co najmniej zadowolony z naszego przedstawienia, (a Adam Mickiewicz nie jest zazdrosny! ;))) - tym bardziej, że nawiązaliśmy do najstarszych tradycji szkolnych.
Zapraszamy za rok!
U(la)la Skalska