Kochajmy pszczoły i... nietoperze - podsumowanie konkursu
pt. „Różne działania. Jeden cel-BIORÓŻNORODNOŚĆ”

W maju br w ramach realizowanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej „Bycie EKO jest spoko”, został ogłoszony konkurs pt. „Różne działania. Jeden cel: BIORÓŻNORODNOŚĆ”. Patronat honorowy nad konkursem objęło Nadleśnictwo Strzyżów, które ufundowało też nagrody dla zwycięzców.
Celem konkursu było podjęcie działań proekologicznych na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, która wskutek zachodzących zmian cywilizacyjnych jest poważnie zagrożona.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy, jak zwykle ,wykazali się ogromną pomysłowością , realizując rozmaite eko-praktyki, np. konstruując niezwykle ciekawe domki-hoteliki dla zapylaczy i nietoperzy, tworząc własne ogrody, balkony i tarasy z roślinami miododajnymi, przyjazne pszczołom, motylom i trzmielom. Zorganizowana wystawa pokonkursowa prezentująca podejmowane przez młodzież działania, miała swoich licznych fanów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się kunsztowne domki dla owadów.
Jury w składzie: p. M. Armata(Nadleśnictwo Strzyżów), p. I. Nowicka, p. B. Modliszewska i p. K.Ossowska, uwzględniając kreatywność, estetykę wykonania prac oraz różnorodność wykorzystanych materiałów przyznało nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:
     I miejsce: Michalina Sękowska kl.2Bg
     II miejsce: Liwia Bosek kl.2Bp
     III miejsce: Gabriela Jagodzińska kl.2 Bp

oraz za szczególną kreatywność i oryginalność :
     Maja Pietrasz kl.2Bp-autorka domku-dziupli
     Gabriela Czaja kl.2Bg-autorka domku dla nietoperzy
     Wioletta Urban kl.2Bg-autorka domku dla trzmieli
     Martyna Włodyka kl.2Bp i Kacper Gorczyca kl.2Cg.

Zaangażowanie się młodych osób w tego typu działania ma ogromne znaczenie w formowaniu ich właściwych postaw wobec środowiska przyrodniczego. Mamy nadzieję, że nasze działania zainspirują innych do podejmowania podobnych na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości i zaangażowania oraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych propozycjach działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej-szczegóły wkrótce….
K.Ossowska