„Pod Twoją obronę…”

W bieżącym roku pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę z powodu stanu epidemii miała nieco inny charakter niż do tej pory. Do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pojechali jedynie przedstawiciele klas: III B (Olga Gajewska i Karolina Nowak) oraz III C (Karolina Małek i Kacper Ziobro) pod opieką ks. Karola Hadama.
23 września b.r. o godzinie 5:30 wraz z delegacją uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie wyjechaliśmy do duchowej stolicy naszego narodu. Po dotarciu na miejsce docelowe udaliśmy się do kaplicy cudownego obrazu, aby oddać pokłon Matce Najświętszej i w chwili cichej modlitwy zawierzyć Jej swoje osobiste sprawy.
    Pierwszym oficjalnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez ks. Tomasza Ryczka, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, który zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby bez żadnych obaw wybierać w swoim życiu Jezusa Chrystusa i na Nim opierać swoją przyszłość. Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której wielu z nich skorzystało z sakramentu pokuty.
    Najważniejszym punktem naszego wyjazdu była Msza Święta przed Ikoną Jasnogórską pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego, która sprawowana była o godz. 13:30 w intencji wszystkich maturzystów o potrzebne dla nich łaski i światło Ducha Świętego na cały nowo rozpoczęty rok szkolny i katechetyczny, a zwłaszcza na czas majowych egzaminów maturalnych. W homilii biskup Białogłowski mówiąc o potrzebie równoległej troski o intelekt i wiarę odwołał się do encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”, w której czytamy, że „wiara i rozum to dwa skrzydła na których człowiek może się wznosić do prawdy o Bogu i o sobie samym”.
    Elementem kończącym nasz pobyt na Jasnej Górze był akt zawierzenia abiturientów Matce Bożej, który został odczytany przez przedstawicieli tegorocznych maturzystów z naszej diecezji.
    W drodze powrotnej mieliśmy jeszcze okazję pojechać do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby również tam westchnąć do Pana Boga przez przyczynę św. Siostry Faustyny.
ks. Karol Hadam