Szkolny dzień walki z depresją

„Depresja to choroba. Nie jest zaraźliwa, ale przez łatkę choroby psychicznej wszyscy czują wobec niej lęk. Ludzie boją się wariatów. Nieleczona – bywa śmiertelna. Proście o pomoc, gdy jeszcze macie siłę. Zanim będzie za późno”.
27 lutego 2020r. w Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie obchodziliśmy dzień walki z depresją. W ramach obchodów tego dnia (światowy dzień walki z depresją obchodzimy 23 lutego) zaprosiliśmy klasy I do wspólnej debaty na temat depresji. Uczniowie pracowali w grupach zastanawiając się czym jest depresja, jakie są jej objawy a także w jaki sposób możemy pomóc koledze, koleżance w walce z tą chorobą a także jak możemy pomóc samemu sobie. Po pracy w grupie oraz debacie na temat depresji wysłuchaliśmy prelekcji p. Katarzyny Majewskiej – Żydzik Pedagoga z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Strzyżowie. Pani Pedagog przybliżyła nam problem depresji a także wskazała jak ważna w rozwoju jest grupa rówieśnicza i relacje szkolne.
Na koniec naszego spotkania rozwiązano konkurs „narysuj twarz depresji”.
Pierwsze miejsca zajęli: Olga Gajewska(2A) i Jakub Stolarski(1Cg)
Wyróżnienia: Angelika Pękosz(1Cg) i Joanna Ziobro(1Cg)
Na długiej przerwie młodzież zatańczyła belgijkę a na korytarzu szkolnym w punkcie poprawy humoru młodzież częstowała czekoladą, owocami oraz innymi słodkościami.
Jak zaznaczyła Pani Pedagog depresja jest problemem dla coraz większej liczby młodzieży i nie wolno lekceważyć jej symptomów.

Dziękujemy organizatorom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w dzień walki z depresją a także młodzieży, która pomogła w zorganizowaniu tego dnia oraz aktywnie włączyła się w jego obchody.
Magdalena Maraj