Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
LiceumOgólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie

W nowy rok z Europą!

Początek roku w Liceum Ogólnokształcącym obfitował w wydarzenia o charakterze europejskim pod hasłem „W nowy rok z Europą!”. Promowaliśmy nauczanie języków obcych, zachęcaliśmy do otwartości i bliższego poznawania kultury innych krajów. W centrum naszych europejskich wydarzeń były projekty realizowane od lat w naszej szkole oraz instytucje, które te projekty finansują i koordynują. Młodzież młodszych klas miała okazję przekonać się, że każda taka inicjatywa to międzynarodowa przygoda oraz nauka połączona z przyjemnością.
Na cykl wydarzeń złożyły się:
Fiesta z PO WER-em - spotkanie z udziałem całej społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pana Bogdana Żybury - Starosty Strzyżowskiego, poświęcone aktualnie realizowanemu w szkole projektowi Ponadnarodowej mobilności uczniów programu PO WER. Uczniowie klas drugich uczestniczący w pierwszym etapie projektu – mobilności do Ceuty w Hiszpanii dzielili się swoimi doświadczeniami i prezentowali rezultaty przedsięwzięcia. Był czas na wspomnienia, rozmowy o różnorodności kulturowej i o tym, co nas łączy oraz dlaczego warto przełamywać bariery. Spotkanie uprzyjemniły pyszne zakąski serwowane w stylu hiszpańskiego baru tapas.

Kolędowanie z PO WER-em – lekcja otwarta, w której bożonarodzeniowa kolęda i noworoczne życzenia wyrażane były we wszystkich językach naszych projektów – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rumuńskim.
Fiesta de Proyectos i Twin Story – wydarzenie poświęcone wszystkim międzynarodowym projektom realizowanym w ciągu ostatnich lat. W atmosferze dobrej zabawy w formie gry drużynowej uczniowie poznawali tematykę i rezultaty następujących projektów:
„W drodze do Europy” – projekt programu Erasmus+, realizowany w ramach Akcji KA1 przez nauczycieli LO w latach 2017-2019;
„Przedsiębiorca w wymiarze europejskim” – przedsięwzięcie projektu Ponadnarodowej mobilności uczniów programu PO WER, realizowane aktualnie w roku szkolnym 2019/2020;
międzynarodowe projekty realizowane na międzynarodowej platformie szkół eTwinning:
- w języku niemieckim: „Unser Erbe in Zeitwandel“, „Weihnachten in aller Welt”;
- w języku angielskim: ‘Favourite Foods for Fun’, ‘What do teenagers spend their money on?’oraz ‘MysteryTwinning’ (project nagrodzony wyróżnieniami: Krajowa Odznaka Jakości i Europejska Odznaka Jakości).

Wydarzenia międzynarodowe w ramach platformy eTwinning:
lekcja otwarta w języku angielskim w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu ‘Together for a Better Internet - Safer Internet Day’ z udziałem II grupy uczestników projektu PO WER i uczniów klasy 2A; zajęcia miały na celu zwiększenie wiedzy i  świadomości uczniów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego i stanowiły wstęp do kolejnego rozpoczynanego właśnie projektu eTwinning pt. ‘Ramblearn Travel & Knowledge’;
lekcje pod hasłem „Dzień wiedzy o pingwinach”, gdzie uczniowie zastanawiali się, co o globalnych problemach chciałyby nam powiedzieć zwierzęta, gdyby tylko umiały mówić…. w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Efektem ich pracy były plakaty zaprezentowane całej społeczności Liceum na szkolnym korytarzu.

Święto projektów europejskich w naszej szkole to nie tylko nasze święto, ale też ukłon w kierunku wszystkich naszych dotychczasowych partnerów projektowych. Szczególne podziękowania kierujemy do:
IES Almina, Ceuta, Hiszpania
Liceul Teoretic “Eugen Pora”, Cluj Napoca, Rumunia
National High School in Finance and Business, Sofia, Bułgaria
2ο ΓΕΛ Φαρσάλων, Farsala, Grecja
ITES "G.B. Bodoni", Parma, Włochy
EBI da Praia da Vitória (EBIPV) in the Azores, Portugalia
BANDIRMA ANADOLU LİSESİ, Bandirma, Turcja
Campus de Helix, Maasmechelen, Belgia

Dziękujemy!
24.02.2020