„Olga Tokarczuk – polska pisarka światowa” – wykład dr hab. prof. UR Magdaleny Rabizo-Birek

W dniu 29 października odbył się w naszej szkole wykład poświęcony życiu i twórczości laureatki Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 – Olgi Tokarczuk. Jak łatwo się domyślić, w obliczu wydarzeń towarzyszących przyznaniu tej zaszczytnej nagrody, bardzo trudno zorganizować tego rodzaju spotkanie z osobami zdolnymi kompetentnie i przy tym ciekawie opowiadać o sylwetce twórczej naszej Noblistki, bo przecież teraz każdy chce o niej słuchać. Nam jednak to trudne zadanie udało się zrealizować w sposób perfekcyjny – naszym gościem była bowiem nie tylko osoba, dla której twórczość Olgi Tokarczuk nie ma żadnych tajemnic, ale także bliska znajoma Pisarki – pani dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek. W wypełnionej po brzegi szkolnej auli, w obecności gości: pani Marty Utnickiej – przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Strzyżowskiego oraz grupy uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Godowej wraz z opiekunem – panią Małgorzatą Ochab, pani profesor o życiu i twórczości Olgi Tokarczuk mówiła barwnie, przystępnie i przede wszystkim zajmująco. W swym wykładzie poruszyła ona nie tylko najważniejsze wątki twórczości Pisarki i wyjaśniła, od których utworów najlepiej zacząć przygodę z lekturą tekstów autorki „Prawieku”, ale także w sposób niezwykle interesujący opowiadała o prywatnych z Nią relacjach, spotkaniach i uroczystościach, w których wspólnie brały udział. Czas wykładu upłynął bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy, trzeba było z żalem żegnać panią profesor, którą wzywały kolejne obowiązki i kolejne wykłady o Noblistce.
Mirosław Czarnik