Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
LiceumOgólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie

Razem mierzymy wysoko… czyli zdobywamy Rysy

W dniach 22 – 24 września 2019r. uczniowie klas o profilu matematyczno – geograficznym: 1Dp, 1Dg, 3a, 3d i 2c brali udział w wycieczce krajoznawczej, promującej turystykę górską. Celem wycieczki było poznanie atrakcyjności turystycznej Tatr Wysokich na obszarze Słowacji.
Pierwszego dnia wyruszyliśmy o godzinie 8:00 szlakiem turystycznym wzdłuż Doliny Popradu oraz Mięguszowieckiego Potoku. Mierzyliśmy wysoko – głównym celem naszej wyprawy było zdobycie najwyższego szczytu Polski – Rysów (2503 m n.p.m. – po stronie słowackiej). Trasa ta jest jedną z najatrakcyjniejszych, zarówno w Tatrach Polskich, jak i Słowackich. Poza niezwykłymi walorami krajobrazowymi, co kawałek czekają na nas ciekawe atrakcje antropogeniczne. Mijaliśmy Cmentarz Zasłużonych pod Osterwą, historyczne schronisko Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego nad Popradzkim Plesem, schronisko – Chata pod Rysami oraz najwyższą toaletę, zwaną sławojką w Karpatach (2250m n.p.m.). Po przekroczeniu 2000m n.p.m. wita nas tablica oznajmiająca, że jesteśmy już na terytorium „Królestwa Rysów” oraz zaczerpnięte z alpejskich pejzaży – kolorowe chorągiewki.
Ku wielkiemu zaskoczeniu opiekunów wycieczki, młodzież naszej szkoły, która nie posiada doświadczeń związanych z turystyką wysokogórską okazała się niezwykła odwagą, motywacją i siłą fizyczną. Planując imprezę, organizatorzy zakładali zdobycie maksymalnie schroniska pod Rysami. Jednak udało nam się zdobyć sam szczyt – brawo Wy, uczniowie naszej szkoły! Veni, vidi, vici – przyszliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężyliśmy!
Drugiego dnia wyruszyliśmy żelezną elektriczką, czyli kolejką górską ze Starego Smokowca do Strbskiego Plesa, aby podziwiać alpejski młodoglacjalny krajobraz nad jeziorem. W trakcie spacerku wzdłuż brzegu jeziora pan T. Jakubasz ćwiczył z uczniami, jak obliczać spadek terenu w procentach. Kolejnym punktem programu była regeneracja sił psychicznych i fizycznych w basenie termalnym we Vrbowie, gdzie moczyliśmy się w wodach siarkowych.
Ostatni dzień to już tylko zwiedzanie Jaskinii Bielańskiej, gotyckiego zamku w Starej Lubovni oraz Skansenu Kultury Spiskiej.
Myślami jesteśmy już przy kolejnej imprezie turystyki aktywnej, jakimi mogą być Karpaty Ukraińskie (planowany termin – weekend majowy). Zapraszamy!
Wszyscy opiekunowie dziękują młodzieży za wzorowe zachowanie, wspólne poznawanie oraz integrację.
Bogusław Mazur
30.09.2019