Wiosenne aktywności

Dzień Kobiet
„Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, a zwłaszcza te ze strzyżowskiego liceum. Dlatego też dla wszystkich kobiet, starszych i młodszych, nauczających i uczących się, chłopcy – uczniowie liceum przygotowali z okazji święta 8 Marca pełne atrakcji popołudnie. Na początek męska część społeczności szkolnej przedstawiła skecz. Śmiechu było co niemiara, bo nawet nie spodziewałyśmy się, że rozmowa z nami (skecz dotyczył damsko-męskiej komunikacji) może być taka trudna… Może to jednak oni nie umieją się domyślić, o co nam chodzi.
Chłopcy nie poprzestali tylko na kabarecie. Przygotowali dla nas również układ taneczny, którego nie powstydziłby się sam Augustin Egurrola. Okazało się, że nasi koledzy to świetni tancerze, co trzeba będzie wykorzystać na kolejnej dyskotece szkolnej. Uwieńczeniem części artystycznej były lizaki, które chłopcy wręczyli nam, by jeszcze bardziej osłodzić ten dzień. Na koniec miałyśmy przyjemność i zaszczyt wysłuchać wirtuoza panina – Mateusza Wiatra, który pięknie nam zaśpiewał i zagrał. Oczywiście nie mogłyśmy pozostać dłużne chłopakom i też zaśpiewałyśmy im piosenkę najpiękniej, jak potrafiłyśmy.
Tegoroczny dzień kobiet sprawił wszystkim dziewczynom, jak i chłopakom mnóstwo radości i przyjemności. Swoim koleżeńskim zachowaniem i ewentualnie zadaniem domowym będziemy się odpłacać przez cały rok.
Wiosną chodzimy w kolorowych skarpetkach (w dodatku nie do pary)
Jedną z inicjatyw Samorządu Uczniowskiego LO mających miejsce w marcu była także organizacja pierwszego dnia wiosny, w czasie którego próbowano utopieniem ekologicznej Marzanny odstraszyć zimę. Wiosnę przywoływano także poprzez konkurs na zwariowane stroje. Po korytarzach liceum w tym dniu przechadzali się kolorowi przebierańcy i bohaterowie bajek, a szkoła stało się wesołym i kolorowym miejscem. Na apel samorządu, wielu uczniów i nauczycieli założyło także dwie różne skarpetki na znak solidarności z chorymi na zespół Downa, jako że 21 marca nie oznacza tylko pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Przypada wtedy również Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany także Dniem Kolorowej Skarpety. Wtedy to mocno solidaryzujemy się z wszystkimi obarczonymi tą chorobą poprzez ubranie dwóch różnych kolorowych skarpetek.
W to czwartkowe przedpołudnie przedstawiciele klas 1C, 2B i 2D wraz z panią Barbarą Modliszewską oraz panią Urszulą Mendelowską stawili się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzyżowie, by razem z wychowankami Ośrodka i uczniami SP nr 1 wyruszyć w marszu przez całe miasto. Wszyscy byliśmy barwnie ubrani – nikt nie zapomniał o kolorowych skarpetach. Spacerowaliśmy chodnikiem wzdłuż głównej ulicy, machaliśmy do przechodniów kolorowymi wstążkami, a część z nas niosła kolorowe transparenty. Cieszyliśmy się możliwością uczestniczenia w tak ważnym i szlachetnym wydarzeniu i uświadamiania innych o wyjątkowości tego dnia.
Celem naszego marszu był strzyżowski rynek, gdzie wychowankowie SOSW rozdali przechodniom symboliczne papierowe skarpety przygotowane wraz z opiekunami. Na lekcje wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia i z poszerzonymi horyzontami. Zyskaliśmy przeświadczenie o wyjątkowości ludzi z Zespołem Downa oraz wartości dzielenia się wiedzą o tej chorobie z innymi. Za rok równie chętnie weźmiemy udział w kolejnym Dniu Kolorowej Skarpety.
Andżelika Pawłowska, Julia Bednarz, Gabriela Pirga