I Konkurs Geograficzno-Krajoznawczy „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

29 marca gościliśmy w murach naszej szkoły uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu strzyżowskiego. W konkursie wzięło udział łącznie 28 uczniów szkół podstawowych, w tym 13 ze SP nr 2 w Strzyżowie, 4 z SP w Grodzisku, 3 z SP w Lutczy, 4 ze SP nr 1 w Pstrągowej, 4 z SP nr 1 we Frysztaku.
Pierwszym etapem konkursu był test sprawdzający wiedzę z zakresu znajomości geografii Karpat i Sudetów. Druga część obejmowała quiz dotyczący umiejętności rozpoznawania obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. Po części pisemnej uczestnicy mieli przerwę, w trakcie której zwiedzali naszą szkołę. Przewodnikami byli uczniowie klasy IIA profilu matematyczno – geograficznego. Następnie uczniowie wybranych klas naszej szkoły wraz z uczestnikami konkursu brali udział w spotkaniu z pasjonatką podróży p. Joanną Zdrzałką, która omawiała cele, sposoby organizowania podróży i wybrane regiony, które zwiedzała. Ostatnim etapem konkursu była część ustna, w której 6 najlepszych uczestników walczyło o zwycięstwo. Każdy z nich, losując wybrany region turystyczny Karpat i Sudetów miał za zadanie w ciągu 10 minut przedstawić zróżnicowanie środowiska geograficznego oraz walory krajoznawcze wybranego regionu.
    Jury w składzie: p. Dorota Skura, p. Andrzej Lenart, p. Bogusław Mazur przyznało następujące miejsca:
I.    Julia Kuczek (SP nr 2 w Strzyżowie)
II.    Zuzanna Mazur (SP nr 2 w Strzyżowie)
III.    Filip Czarnik (SP nr 2 w Strzyżowie)
IV.    Julia Gazda (SP w Grodzisku)
V.    Michała Kidacki (SP w Pstrągowej)
VI.    Oliwier Strzępek (SP nr 2 Strzyżowie)
Celem konkursu była promocja krajoznawstwa i znajomości wybranych regionów Polski.
Na zakończeniu konkursu, dyrektor szkoły p. Mirosław Czarnik wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy za udział, a laureatom nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Kierujemy podziękowania również za doskonałe przygotowanie uczniów do wszystkich nauczycieli. I już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.
B. Mazur