Co kryje komórka i gdzie szukać witaminy C,

czyli warsztaty na Wydziale Biologiczno – Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego

W dniu 1.12.2018r.(sobota) 30-osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. K. Ossowskiej i p. M. Woźnickiej uczestniczyła w wykładach i warsztatach laboratoryjnych na Wydziale Biologiczno – Rolniczym. W ten sposób odnowiliśmy trwającą od 2014 roku współpracę z Uniwersytetem.
Wykłady oraz zajęcia laboratoryjne z biologii komórki poprowadziła dr hab. Renata Zadrąg – Tęcza prof. URz, a z analizy biochemicznej dr Magdalena Kwolek – Mirek. Podczas ćwiczeń w laboratoriach Katedry Biochemii i Biologii Komórki pracowaliśmy nad komórkami grzybowymi drożdży, sprawdzając ich aktywność metaboliczną w stanie nienaruszonym i po obróbce termicznej. Wykorzystując barwniki fluorescencyjne „malowaliśmy” komórki, a potem efekty naszej pracy obserwowaliśmy pod mikroskopem. Na ćwiczeniach z analizy biochemicznej sprawdzaliśmy zawartość witaminy C w owocach i warzywach. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że najmniej witaminy C zawiera ogórek, a najwięcej nie cytrusy, jak się powszechnie uważa, a czerwona papryka. Wiemy też, że zjedzenie ćwiartki tego warzywa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
„Warsztaty dają uczniom możliwość rozwijania zainteresowań biologicznych, zdobycia umiejętności wykonywania doświadczeń laboratoryjnych z wykorzystaniem narzędzi i aparatury badawczej. Stanowią także doskonałą promocję kierunku biologia i Wydziału Biologiczno – Rolniczego” – mówi koordynator tych zajęć dr Mateusz Mołoń, któremu przy okazji dziękujemy za współpracę.
Uczestnicy wyjazdu