Wieczorek kolęd w języku niemieckim z udziałem uczniów gimnazjum strzyżowskiego

Kolędy niemieckie i niemieckojęzyczne są bardzo popularne i znane w wielu krajach. Nie zawsze jesteśmy nawet świadomi, że wiele z nich pochodzi właśnie z Niemiec czy Austrii.Do takich należy jedna z najpiękniejszych i prawdopodobnie najsłynniejszych na świecie,„Cicha noc, święta noc”,
w oryginale „Stille Nacht, heilige Nacht”. Powstała w Austrii, po raz pierwszy wykonano ją podczas pasterki w 1818 roku w  Oberndorf koło Salzburga.
By pokazać, jak melodyjne są kolędy niemieckojęzyczne i udowodnić, jak przyjemne może być kolędowanie również w języku niemieckim, postanowiłam zorganizować wieczorek kolęd z udziałem uczniów liceum i gimnazjum w Strzyżowie.Miał on miejsce w styczniu i odbył się w auli LO.
Kolędowaliśmy przy świetle świec, w składzie trzydziestoosobowym, w towarzystwie pani wicedyrektor Ilony Nowickiej i kol. Gosi Sołtys – germanistki sąsiedniego gimnazjum, przy akompaniamencie gitary (kol. TomaszJakubasz)i pianina (Mateusza Wiaterkl. 2A). Wszystkim towarzyszył dobry nastrój i świąteczny klimat. W powietrzu oprócz nut kolęd unosił się zapach świeżoupieczonego sernika. Uczniowie poznali 7 kolęd w języku niemieckim, śpiewali nawet z podziałem na głosy. W trakcie spotkania obejrzeliśmy wspólnie film w języku niemieckim, przedstawiający historię narodzenia Dzieciątka Jezus, po którym odbył się quiz wiedzy, co wpłynęło pozytywnie na integrację uczniów.
Było to udane spotkanie, o czym świadczy fakt, że gimnazjaliści chcą nas odwiedzić ponownie w przyszłym roku.
Katarzyna Rykała