Wsparcie psychiczne jest niezbędnym elementem dobrej edukacji dlatego w tym roku szkolnym Europejski Dzień Języków odbywał się pod hasłem: MENTAL HEALTH MATTERS. Pomysł powstał ze względu na fakt, że temat zdrowia psychicznego jest jednym z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2024/2025.Wydarzenie składało się z kilku etapów. Na początku na korytarzach szkoły wywieszone zostały plakaty z hasłami i cytatami motywującymi, których celem było uświadamianie uczniom roli słów w budowaniu komfortu psychicznego. Uczniowie mogli przeczytać inspirujące myśli i zastanowić się nad ich znaczeniem. Kolejno na lekcjach językowych nauczyciele omawiali zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, inteligencją emocjonalną oraz sposobami radzenia sobie ze stresem, a w klasach pojawiły się gazetki o tematyce psychologicznej. Uczniowie przygotowywali prezentacje, śpiewali piosenki, czytali wiersze i oglądali podcasty poświęcone tematyce zdrowia psychicznego, dobrej komunikacji oraz budowaniu zdrowych relacji. Na koniec przeprowadzona została interaktywna gra językowa, która polegała na sprawdzeniu znajomości zwrotów motywujących w trzech językach- języku angielskim, niemieckim i francuskim.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli zadaniach i chętnie zapoznawali się ze sposobami wsparcia psychicznego. Warto zauważyć, że działania tego typu służą budowaniu dobrych relacji pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz pozwalają na rozwijanie u uczniów umiejętności przydatnych w życiu. Nauczyciele języków obcych będą jeszcze nieraz wracać do tematu zdrowia psychicznego na lekcjach językowych i lekcjach wychowawczych.
Karina Zając
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.