"Sienkiewicz czytany współcześnie"

19 kwietnia miała miejsce w szkole sesja popularnonaukowa ph. "Sienkiewicz czytany współcześnie". Jak nietrudno się domyślić, dotyczyła ona życia i twórczości wybitnego polskiego pisarza, noblisty z 1905 roku, Henryka Sienkiewicza, a przygotowana została przez klasę III E. Pomysł jej zorganizowania zrodził się w efekcie wielkiego sukcesu, jaki osiągnęli nasi uczniowie w Konkursie Sienkiewiczowskim, upamiętniającym stulecie śmierci autora "Trylogii". Warto przypomnieć, iż Agata Froń z klasy II E została laureatką Konkursu i w nagrodę uczestniczyła w wycieczce do Rzymu "śladami Sienkiewicza" jako jedna z zaledwie 15 osób z całej Polski, zaś Mateusz Wiater z klasy I A brał udział w jego centralnym finale i uzyskał tytuł finalisty.
Dlatego też to właśnie Agata i Mateusz byli najważniejszymi prelegentami podczas owej sesji, prezentując skróty swych prac konkursowych, a uczniowie klas drugich skupieni w szkolnej auli słuchali ich z uwagą, uzupełniając tym samym swą szkolną wiedzę o twórczości Sienkiewicza. Młodym szkolnym naukowcom towarzyszyli znamienici goście: prof. dr hab. Roman Pelczar – kierownik Katedry Historii i Teorii Wychowania Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli, który przedstawił tło historyczne powieści Sienkiewicza oraz dr hab. profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Kazimierz Maciąg – Prodziekan Wydziału Filologicznego, zajmująco mówiący o ideach i stylu "Trylogii".

Ciekawe referaty sprawiły, że dwie godziny lekcyjne minęły bardzo szybko, tym bardziej, że każdemu z nich towarzyszyły przerywniki muzyczne, profesjonalnie przygotowane przez członkinie szkolnego kółka arytstycznego pod kierunkiem V. Wietechy: Alekandrę Urban, Aleksandrę Sienkowską i Justynę Wójcik.
M. Czarnik