Bez paniki - rak piersi to nie wyrok!

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Oznacza to ponad 17 000 zachorowań rocznie. Na raka piersi każdego roku umiera około 5 500 kobiet - przede wszystkim z powodu zbyt późnego wykrycia zmian. To możesz być Ty, Twoja mama, babcia lub nawet tata czy chłopak. Nowotwór nie oszczędza nikogo!
Problem ten dotyka coraz młodsze osoby. Profilaktyka i działania podnoszące świadomość społeczną w zakresie tego schorzenia to najważniejszy aspekt walki z chorobą. Dlatego w naszej szkole w porozumieniu z firmą Avon zorganizowaliśmy krótkie szkolenie dla uczniów przeprowadzone przez panią Anetę Osypankę. Zmiana wykryta wcześnie daje 100% szans na wyleczenie. Na szczęście można samemu dbać o zdrowie wykonując comiesięczne samobadanie piersi a dodatkowo zachęcać do niego inne osoby. Strach to wielki sprzymierzeniec raka piersi.
Nie każda zmiana w piersiach oznacza nowotwór.
Zmniejsz ryzyko wystąpienia choroby:
-zdrowo się odżywiaj- wybieraj dietę niskotłuszczową, ale urozmaiconą, dostarczaj organizmowi różnych składników
-ruszaj się- to nie takie trudne:na początek wystarczy intensywny spacer, jazda na rowerze czy taniec
-prowadź regularnie samokontrolę- poznaj dobrze swoje ciało, jeśli dopiero zaczynasz, warto przeprowadzać samokontrolę nawet częściej niż jest to zalecane. Im więcej o sobie wiesz, tym łatwiej zauważysz niepokojące zmiany
-kontroluj wagę ciała- jeśli jest za wysoka, postaraj się o jej redukcję, pomogą dieta i ruch
-unikaj nałogów- różnego rodzaju używki (papierosy, alkohol, narkotyki) zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Pomóż zmienić statystyki - dbaj o siebie.
Powodzenia!
A.Cencora