Ogólnopolski Dzień Matematyki 2017

16 marca 2017 roku w czwartek w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Matematyki. W naszej szkole to wydarzenie odbyło się po raz pierwszy. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce (co roku 12 marca) jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny programu e-math.pl. 12 marca w tym roku przypadał w niedzielę, dlatego Dzień Matematyki zorganizowaliśmy nieco później. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.
Pierwszy Ogólnopolski Dzień Matematyki odbył się 12 marca 2014 roku - wzięło w nim udział zaledwie 100 szkół w całej Polsce. Rok później (2015) było to już ponad 500 szkół, w 2016 już prawie tysiąc szkół, a w tym roku (razem z naszą szkołą) już ponad 2 tysiące.

W tym "świątecznym dniu" został przeprowadzony Turniej Matematyczny. Do zawodów stanęli w szranki uczniowie z klas 1B, 1D, 2D oraz 2E typując swoich przedstawicieli do gry. Turniej składał się z klikudziesięciu pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Po zaciętej walce o pierwsze miejsce dziewczyny z 1B w składzie: Joanna Kurpiel, Małgorzata Rak, Justyna Ossowska oraz Magdalena Jasińska (zespół "Chwileczkę") musiały ustąpić miejsca pierwszego chłopakom z 2D w składzie Sławomir Kut, Sławomir Petka, Jakub Siuta oraz Mikołaj Surowiecki (zespół "Dziki"). Do ostatniego pytania trwała również walka o podium. Ostatecznie trzecie miejsce zajął zespół "Pinocyty" z 2D w składzie Beata Fijołek, Sandra Krupa, Monika Bukowska oraz Urszula Petka. Poza podium uplasowały się: zespół "Janusze Matematyki" (Krzysztof Ziemiński, Miłosz Ruszała, Bartłomiej Szydło, Jacek Libucha) oraz zespół "Weroli" (Weronika Mazur, Oliwia Rusinek). Po zakończonym turnieju uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nieco słodyczy, nie wspominając o odpowiednich notach za aktywność.

Wszystkim zaangażowanym w organizację, przebieg oraz udział serdecznie podziękowano. Za rok przewidziano rewanż, a więc będzie się działo owego 12 marca 2018 roku w Dzień Matematyki.

Szkolnym koordynatorem Ogólnopolskiego Dnia Matematyki oraz opiekunem młodzieży jest Tomasz Jakubasz.