„Tropem żubra”- historia prawdziwa

Początkiem września br. dostaliśmy propozycję wyjazdu na obóz naukowy do Białowieży. Zachwyceni tym pomysłem bez chwili namysłu rzuciliśmy się w wir przygotowań. Uczestnikami wyprawy byli uczniowie naszego liceum z klas 1B, 1C i 2C, zafascynowani odkrywaniem przyrody oraz gimnazjaliści ze Strzyżowa i Godowej. Podczas tej przygody towarzyszyli nam nasi niezastąpieni nauczyciele. W dniu 21 września zaspani, ale żądni przygód, z kolorowymi gumiaczkami i bogatym prowiantem ruszyliśmy w kierunku Podlasia. Zaraz po dotarciu do Białowieży udaliśmy się do Instytutu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie nt. historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Następnie podczas zajęć praktycznych uczyliśmy się rozpoznawać różne rodzime i obce gatunki ssaków, mając do dyspozycji najbogatszą kolekcję zoologiczną w Polsce.
Następnie ruszyliśmy w stronę Ścisłego Rezerwatu Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to ostatni fragment lasu pierwotnego w Europie, który przetrwał i nie został zniszczony przez człowieka. Po kilkugodzinnym leśnym rajdzie zwiedziliśmy również multimedialną wystawę w Muzeum Przyrodniczo- Leśnym, gdzie dodatkowo znajdowała się wieża widokowa z panoramą na całą okolicę. Po całym dniu byliśmy tak wyczerpani, że gdy dotarliśmy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce od razu po kolacji zanurkowaliśmy pod ciepłe kołderki. Kolejny dzień zaczęliśmy bardzo wcześnie. Już o 5 rano, ledwo żywi, udaliśmy się na spotkanie z królem puszczy. Długo wędrując w gęstej mgle prawie straciliśmy nadzieję że wytropimy żubra. Właśnie w tym momencie ujrzeliśmy pasące się na leśnej polanie dzikie stado żubrów. Od razu sięgnęliśmy po lornetki i aparaty chcąc uchwycić ten wspaniały moment. Jak przystało na prawdziwych myśliwych zdobyliśmy wspaniałe trofeum w postaci pięknych zdjęć. Dodatkową atrakcją „safari o świcie” był widok stada jeleni. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Bartnictwa, gdzie mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi i ich pasję związaną z pszczelarstwem. Zachwyciła nas bogata i różnorodna kolekcja eksponatów gromadzonych od bardzo dawna. Kolejnym celem tego dnia był Rezerwat Pokazowy Żubrów. Przebywając tam mogliśmy z bliska zaobserwować liczne gatunki zwierząt. W zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją żubry, łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, żbiki, tarpany oraz ciekawostka- żubronie- krzyżówka żubra z bydłem domowym. Zachwyceni urokami Białowieży ponownie udaliśmy się w teren. Dotarliśmy na punkt widokowy, z którego rozpościerała się panorama całego rezerwatu. W drodze powrotnej po raz kolejny natknęliśmy się na bardzo liczne stado żubrów. Ten widok wprawił nas w osłupienie i przez długi czas obserwowaliśmy się ten wspaniały widok. W piątek, już trochę bardziej wyspani, wyruszyliśmy na Szlak Tatarski przez Krainę Otwartych Okiennic. Mijając malownicze wsie udaliśmy się do Białegostoku. To co tam zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pałac Branickich, nazywany „Wersalem Północy” lub „Polskim Wersalem”, wraz z otaczającym go ogrodem francuskim, swym pięknem urzekł wszystkich. Obecnie znajduje się tam Uniwersytet Medyczny. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Ikon w Supraślu. Obejrzeliśmy tam wspaniałą kolekcję ikon, niektóre pochodziły nawet z XVI wieku. Po objerzeniu wystawy udaliśmy się do unikatowego ogrodu leśnego Silvarium w Poczopku, położonym w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie mieści się „szpital” dla zwierząt. Największymi atrakcjami okazały się liczne gatunki sów w strigiforium, oczyszczalnia hydrobotaniczna, hotel dla owadów czy kilkunastotonowe megality. Trudno nie wspomnieć również o „Królowej Ropuch”, z którą to związana jest ciekawa legenda. Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie tatarskiej jurty, meczetu i mizaru w Kruszynianach. Przywitał nas tam polski Tatar, który przybliżył nam religię i kulturę Tatarów. Przejazdem odwiedziliśmy miejscowość Królowy Most, gdzie toczyła się akcja polskiego filmu „U Pana Boga w ...”. Przez cały obóz towarzyszyła nam pani przewodnik, która cierpliwie wysłuchiwała licznych pytań i chętnie na wszystkie odpowiadała. Z ogromną pasją opowiadała nam o tajnikach przyrody i kultury Podlasia. Na zakończenie wyjazdu zorganizowała nam quiz z nagrodami sprawdzający zdobytą podczas obozu wiedzę. Ostatnią atrakcją wyprawy było miejsce kultu prawosławia – Święta Góra Grabarka, gdzie znajduje się prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Góra ta nazywana jest niekiedy „Górą Krzyży”, gdyż wokół cerkwi ustawione są tysiące krzyży, przynoszone z modlitwą o pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. Ludzie przynoszą tam krzyże od 1700 roku.
Obóz naukowy umożliwił nam poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych doświadczeń, za co jesteśmy bardzo wdzięczni naszej szkole. Były to niezapomniane chwile pełne wrażeń, a wspomnienia o nich na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnego obozu w przyszłym roku.
Uczestnicy obozu naukowego
26.09.2016