Pyszczaki Malawii i eoceńskie inkluzje

– czyli kolejne warsztaty klas biologiczno- chemicznych

W sobotę, 19.12.2015r. uczniowie klas : IC, Id i IIc uczestniczyli wraz z opiekunami: p. M. Woźnicką i p. K. Ossowską w kolejnym bloku zajęć edukacyjnych na Wydziale Biologiczno- Rolniczym URZ. Tym razem zgłębialiśmy tajniki hydrobiologii, ekologii wód oraz paleobiologii.
    Zajęcia rozpoczęły się od wykładów pani dr Anety Bylak o sieciach troficznych ekosystemów wodnych. Następnie, za sprawą prelekcji pani doktor Iwony Kanii odbyliśmy podróż w czasie, przenosząc się o 40 milionów lat, kiedy żywica wyciekała z eoceńskich bursztynodajnych drzew… Wykłady były bardzo ciekawe, ale każdy czekał z niecierpliwością na zajęcia laboratoryjne. W pierwszej części, pracując w parach poznawaliśmy zaskakujące adaptacje bezkręgowców i ichtiofauny, czyli wielu gatunków ryb, do życia w wodzie. Zapewne większość z nas po raz pierwszy usłyszała o rybach kózkach i świnkach, a niektórzy nawet obiecali wypreparować zęby gardłowe podczas przyrządzania świątecznego karpia…
Druga część zajęć była lekcją historii życia zapisanej w skałach. Mieliśmy okazję podziwiać liczne i w różnorodnej postaci zachowane kopalne szczątki organizmów, np. odciski, odlewy czy zamknięty przed 40 milionami lat w bryłkach bursztynu fragmenty świata żywego. Świadomość, że oto trzymamy w ręce dowód życia sprzed wielu milionów lat robiła na nas niesamowite wrażenie. Nie lada wyzwaniem okazało się zadanie identyfikacji organizmu (chyba ryby =D ) na podstawie odcisku skalnego. Wymagało ono dużej precyzji i dobrego oka. Wyposażeni w kalki, ołówki i binokulary zamieniliśmy się w artystów- szkicowników. Każdy starał się odwzorować nawet najmniejszy szczegół – nawet nasze Panie mocno zaangażowały się w wykonywanie tego zadania. Iście benedyktyńska praca została uwieńczona sukcesem- udało nam się zdobyć zaliczenie.
Zadowoleni z siebie, już prawie w świątecznych nastrojach wróciliśmy do Strzyżowa, przekonani, że nauka przez doświadczenie jest bardzo ciekawa.
Ada Wójtowicz, klasa 1c
05.01.2016