Doświadczenie ma znaczenie – reaktywacja zajęć

na Wydziale Biologiczno-Rolniczym

W sobotę 21.11.2015 r. grupa uczniów z klas 1C i 2C o profilu biologiczno-chemicznym, pod opieką pań M. Woźnickiej i K. Ossowskiej uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym warsztatach laboratoryjnych z biologii na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Biologiczno-Rolniczym. Zajęcia te odbywają się w ramach podpisanej umowy o współpracy między URz i naszym Liceum i realizowane będą w tym roku szkolnym jako innowacja pedagogiczna z biologii i chemii – „Doświadczenie ma znaczenie”.
Tegoroczne warsztaty rozpoczęliśmy od ciekawych wykładów dotyczących technik mikroskopowania i budowy komórki z elementami genetyki. Prelegentami byli specjaliści z Katedry Biologii i Biochemii Komórki – dr Renata Zadrąg –Tęcza i dr Mateusz Mołoń – koordynator warsztatów. Po zakończeniu części teoretycznej uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych . Pracując w 2-3 osobowych zespołach wykonywaliśmy eksperymenty z biochemii i mikroskopowania, m.in. „malując” komórki, czyli znacząc je barwnikami fluorescencyjnymi, a następnie oglądając uzyskane efekty pod mikroskopem fluorescencyjnym. Każdy choć przez chwilę mógł się poczuć jak prawdziwy badacz-naukowiec, wykonując własny preparat.
Takie zajęcia, wzbogacając lekcje prowadzone w szkole, dają uczniom możliwość rozwijania zainteresowań oraz zapoznania się ze specyfiką pracy laboratoryjnej. Z pewnością warto w nich uczestniczyć.
K.Ossowska
24.11.2015