KULTURA KONTRA NAŁOGI 2015

SOS dla bezpieczeństwa – profilaktyczne widowisko muzyczno-językowe

‘Music doesn't lie. If there is something to be changed in this world, then it can only happen through music.’(‘Muzyka nie kłamie. Jeśli cokolwiek ma się zmienić na tym świecie, może się to dokonać wyłącznie poprzez muzykę’ - Jimi Hendrix).

W barwnie udekorowanym atrium naszego liceum już po raz jedenasty gościły radosne klimaty kontrkultury pokolenia Dzieci Kwiatów. Był piątek, 19 czerwca. W oczekiwaniu na zbliżające się wakacje, w nagrodę za całoroczną pracę, niezrażeni lekko deszczową aurą, przebrani w stroje z epoki hippisowskiej uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście bawili się razem przy kultowych przebojach lat 70-tych.
Program poprowadził niezawodny, zgranyduet konferansjerów – Magdalena Ciuba i Krzysztof Kaczkiełło. Uczniowie przygotowali scenariusz całej imprezy z uwzględnieniem edukacyjnych treści o charakterze profilaktycznym.
Pierwszym punktem programu był występ zdobywcy licznych nagród w tańcu współczesnym i jazzowym z elementami akrobatyki, Szymona Sztaby - który na zaproszenie Tomka Leśniaka przyjechał do nas z Pilzna i do „Earth Song” Michaela Jacksona wykonał imponującą solówkę tematycznie związaną z widowiskiem. W tegorocznej edycji zadebiutował prowadzony przez Tomka Leśniaka i Gabrielę Klechę zespół taneczny TurboDorsze w składzie Karolina Adamczyk, Klaudia Armata, Gabriela Klecha, Ewa Kozub, Tomek Leśniak, Michał Machowski, Beata Majocha, Daria Matłosz, Joanna Mazur, Karolina Piskadło, Daria Świstak i Jagienka Włodyka. Grupa wykonała opracowany przez Tomka Leśniaka układ do utworu „Aquarius”, którym tradycyjnie rozpoczynamy czerwcowe koncerty.
Usłyszeliśmy aż 29 niezapomnianych przebojów zaśpiewanych przez naszych utalentowanych wokalnie uczniów - Edytę Bożek, Gabrielę Klechę, Gabrielę Kremską, Klaudię Kurpiel, Tomasza Leśniaka, Martynę Maternę, Justynę Mularską, Szymona Ossowskiego, Klaudię Winiarską i Weronikę Zając. Warto odnotować, że w gronie wykonawców gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im.Orła Białego. Wiktor Zając przy gitarowym akompaniamencie starszej siostry, Weroniki Zając, zaśpiewał przebój Kasi Sobczyk „O mnie się nie martw” a Jasiu Czarnik zagrał na keyboardzie „Poszłabym za tobą” Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout oraz „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy.
O dekorację szkoły i atrium zadbał zespół w składzie Anna Pierzchała, Wioletta Rutka, Magdalena Zięba, Ewa Ruszała i Daria Matłosz. W scenografii wykorzystano liczne prace plastyczne absolwentki naszego LO, Dominiki Materny. Opiekę nad sprzętem nagłaśniającym sprawowali Maciej Moskal i Sebastian Matłosz.
Krystian Lachor, Sebastian Matłosz i Seweryn Stodolak stanowili zespół dokumentujący przebieg imprezy, filmując i fotografując jej przebieg. W skład zespołu porządkowego weszli uczniowie klasy 2A i 1A – wyrazy podziękowania za piękną postawę i sprawną współpracę należą się Pawłowi Dziokowi, Hubertowi Jakobsze i Marcinowi Czepieli.
Dziękujemy pracownikom sekretariatu, panu Mariuszowi Zamorskiemu i pani Basi Ziobro za pomoc i współpracę przy organizacji koncertu.

Organizację imprezy oraz zakup nagród rzeczowych dla najbardziej zaangażowanych uczniów hojnie wsparli sponsorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzyżowie
Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, „Logos” Biuro Rachunkowe i Doradztwa Podatkowego Marcin Lisak, Piekarnia Tradycyjna Józef Franczak, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Strzyżowie, Księgarnia Nova w Strzyżowie, Firma Handel-Usługi Alicja Jagodzińska, Firma „Janko”, Agnieszka, Janusz, Bartłomiej Adamczyk, Cukiernicza Spółdzielnia „Roksana” w Strzyżowie, NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Strzyżowie.

Koncert miał charakter integracyjnej imprezy środowiskowej. Oprócz wymienionego wyżej gościa specjalnego, Szymona Sztaby swoją obecnością zaszczycili nas wiceburmistrz – p. Dagmara Preisner, Dyrektor Muzeum Samorządowego – p. Monika Bober, pracownicy Domu Kultury Sokół, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, po raz kolejny towarzyszący nam na koncercie Kultura Kontra Nałogi, Brytyjczycy – niezawodna para, państwo Dorota i Stephen Cooper.

Muzyczno-językowe widowisko profilaktyczne, jako nowy typ strategii promocji bezpiecznej zabawy i wychowania w trzeźwości wydaje się idealnie trafiać do młodych ludzi, dla których muzyka i taniec są formami bliskimi i atrakcyjnymi, a wyrażone w języku obcym oraz ojczystym treści piosenek poprzez afirmację wolności, miłości i pokoju promują uniwersalne, ponadczasowe wartości bliskie sercu młodego człowieka. Mamy nadzieję, że impreza zintegrowała środowisko i dodatkowo wpłynęła pozytywnie na promocję szkoły w tymże środowisku kształtując wizerunek szkoły bezpiecznej, propagującej zdrowy styl życia bez nałogów.
Życzymy wspaniałych, słonecznych wakacji i zapraszamy za rok 

Organizatorzy: Barbara Leśniak, Bożena Baranowska, Barbara Modliszewska.
B.Leśniak
08.07.2015