Strzyżowskie Liceum już zawsze będzie częścią mnie

Moja przygoda z Olimpiadą Biologiczną dobiega już końca. Jako złoty medalista centralnego etapu tejże olimpiady, za kilkanaście dni będę miał zaszczyt reprezentować Polskę i oczywiście moje liceum na  Olimpiadzie Międzynarodowej w Danii i z tej okazji chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami.
Przede wszystkim bardzo serdecznie pragnę podziękować osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły mi w osiągnięciu sukcesu. Ogromnie dziękuję mojemu opiekunowi – Pani Kazimierze Ossowskiej – za poświęcony mi czas, energię i wielkie zaangażowanie. Dziękuję także Pani Krystynie Mazur za trzyletnią pomoc merytoryczną i wszelkie rady, także te bezcenne – życiowe. Bez tych dwóch osób osiągnięcie jakiegokolwiek sukcesu w zawodach Olimpiady Biologicznej nie byłoby możliwe. Serdeczne „dziękuję” kieruję także w stronę mojej wspaniałej wychowawczyni – Pani Małgorzaty Gągorowskiej, która nie tylko bardzo dopingowała mnie w olimpijskich zmaganiach, ale także poświęcała wiele czasu na przygotowanie nas do konkursów chemicznych, zakończonych powodzeniem (wraz z Tomaszem Leśniakiem – II C i Tomaszem Wietechą –III C zakwalifikowaliśmy się bowiem do finałowego etapu VII edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. Uczestniczyliśmy również w okręgowym etapie Olimpiady Chemicznej, a indywidualnie zdobyłem wyróżnienie I stopnia w skali kraju w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik", w kategorii szkół ponadgimnazjalnych).
Pragnę podziękować również Dyrekcji, wszystkim moim nauczycielom oraz całej społeczności szkolnej za tę rodzinną atmosferę panującą w szkole, która potrafi wyzwolić w  uczniach wielkie pokłady człowieczeństwa. Dziękuję szczególnie mocno moim szkolnym przyjaciołom – Adzie, Oli, Tomkowi i Krzyśkowi, którzy kiedy trzeba było – pocieszali, a kiedy trzeba było zmobilizować – mobilizowali mnie do nowych wyzwań i na których zawsze mogę liczyć .
Cieszę się, że właśnie w strzyżowskim liceum przyszło mi wzrastać i osiągać sukcesy. Jednocześnie jestem pewien, że w żadnej innej szkole nie mógłbym liczyć na tak wielką pomoc i zaangażowanie nauczycieli, z jakimi spotkałem się właśnie tutaj. W tym liceum każdy uczeń jest wyjątkowy, a świadomość, że zawsze można liczyć na indywidualne wsparcie, zarówno naukowe, jak i psychiczne sprawia, że można tu osiągać rzeczy wielkie. Wiedziałem to zresztą, już w momencie wyboru tej szkoły. Już w pierwszych miesiącach nauki udzieliła mi się niezwykła atmosfera tego miejsca, tworzona zarówno przez wspaniałych, oddanych swojej pracy pedagogów, jak i wszystkich jej uczniów.
Teraz, jako absolwent, mogę zapewnić wszystkich, że w tej szkole, jeżeli tylko się chce, można zdobyć solidną wiedzę, rozwinąć swoje pasje i zainteresowania, osiągnąć sukces, a także ukształtować swój moralny kręgosłup. Każdego roku opinię tę potwierdza duża rzesza młodych fascynatów życia i nauki, którzy zdobywają najwyższe lokaty w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych, artystycznych czy sportowych. Informacje, które znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły , pokazują, że mamy z czego się cieszyć. Chociażby tylko w tym roku szkolnym Piotr Karaś (III A) uzyskał tytuł „taon”, który jest równoznaczny z mianem finalisty w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2015”, został laureatem z fizyki i z matematyki VIII Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH", a ponadto, podobnie jak Kamil Złotek ( I B), Mikołaj Baran (I A), Anna Ziobro (II B), Ireneusz Irzyk (III A), zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny – 2015”; Dawid Birówka (II A) wywalczył 3. miejsce w finałowym etapie ogólnopolskiego konkursu „SKARABEUSZ”, do którego dotarli także: Patryk Chmiel (III A) Ireneusz Irzyk (III A) i Bartosz Zajchowski (II A), a uczniowie klasy II C: Szymon Ossowski, Łukasz Baran, Michał Wolan, Weronika Zając i Sylwia Drogoń zostali laureatami eliminacji wojewódzkich 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i uzyskali nominację do eliminacji centralnych. To tylko niektóre sukcesy, które pozwoliłem sobie przytoczyć, jest ich znacznie więcej. Jednak już te przywołane pokazują, że strzyżowskie liceum ma do zaoferowania młodym ludziom naprawdę bardzo dużo. Dlatego zachęcam wszystkich do czerpania wiedzy, energii życiowej i mądrości z tego jedynego w swoim rodzaju miejsca!
Ja wychodzę z tej szkoły bogatszy nie tylko o wiedzę i sukcesy naukowe, ale także w bezcenny bagaż doświadczeń życiowych. Ta szkoła już zawsze będzie częścią mnie i z tego bardzo się cieszę :-).
Łukasz Żydzik- absolwent kl.III C LO w Strzyżowie
Ł. Żydzik