Wielki sukces Łukasza Żydzika

ZŁOTY MEDAL OLIMPIJSKI Z BIOLOGII

W dniach 25-27.04.2015r. w Warszawie odbyły się zawody centralne XLIV Olimpiady Biologicznej, w których wziął udział uczeń naszej szkoły Łukasz Żydzik z klasy III C.Zajmując 4 miejsce w Polsce uzyskał tytuł laureata I stopnia oraz zdobył złoty medal olimpijski. Tym samym będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbędzie się w lipcu tego roku w Danii.
Ponadto praca badawcza Łukasza została szczególnie doceniona i wyróżniona przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej i zostanie opublikowana w czasopiśmie „Biologia w szkole”.
Tytuł laureata Olimpiady Biologicznej daje wstęp m.in. na wszystkie uczelnie medyczne w kraju bez postępowania rekrutacyjnego.
    Gratulacje dla Łukasza i opiekuna ucznia p. K. Ossowskiej.
Oficjalne wyniki na stronie olimpiady.
Aktualizacja: kliknij "czytaj całość"
Długa droga po laury

Niewątpliwie osiągnięty sukces poprzedzony był tytaniczną pracą Łukasza. Przygotowania rozpoczęły się już w klasie pierwszej. Na wakacjach, gdy wszyscy odpoczywali po trudach roku szkolnego, Łukasz pisał pracę badawczą na I etap Olimpiady, wykonując jej część doświadczalną w laboratorium Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalni ścieków w Strzyżowie ( dzięki uprzejmości kierownika zakładu – pana mgr inż. Jacka Grodzkiego, któremu przy okazji serdecznie dziękujemy za pomoc i wskazówki.) Niestety praca nie uzyskała uznania jury Okręgowego Komitetu Olimpiady Biologicznej… Pojawił się, ale tylko na chwilę żal, rozczarowanie i wątpliwości. Porażki hartują, dlatego Łukasz podjął decyzję, jak się później okazało bardzo szczęśliwą, ponownego napisania pracy. I tym razem nie obyło się bez przygód. Zanim ostatecznie trafił do etapu okręgowego zawodów, Łukasz musiał ustnie „bronić” pracy, odpowiadając na pytania o szczegóły z nią związane przed Komisją Komitetu Okręgowego Olimpiady. Koncertowy występ, jaki zaprezentował, stał się wreszcie przepustką do eliminacji II stopnia. Etap ten polegał na napisaniu testu, którego wysoki wynik umożliwił uzyskanie tytułu laureata tego etapu zawodów i tym samym zakwalifikowanie się do finału. Przez cały ten czas, Łukasz pracował bardzo intensywnie zgłębiając tajniki tej bardzo rozległej nauki, jaką jest biologia – studiował literaturę, rozwiązywał testy olimpijskie oraz spędzał długie godziny na zajęciach praktycznych w pracowni biologicznej, wykonując i rozpoznając preparaty mikroskopowe oraz ćwicząc inne umiejętności praktyczne.
    Finał- zawody centralne odbywały się w Warszawie w dn. 25-27 kwietnia 2015r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie spotkali się najlepsi polscy młodzi biolodzy. Stanowili oni 91- osobową grupę – spośród 1294 uczniów, którzy w tym roku przystąpili do zawodów I stopnia ( z czego do etapu okręgowego zakwalifikowało się 644 osoby) .
    Pierwszego dnia zawodów finałowych, w sobotę 25.04.2015r. , zawodnicy pisali test, którego wysoki wynik gwarantował udział w niedzielnych zmaganiach ustnych. Taką szansę otrzymali tylko niektórzy – 40 osób z grupy 91 piszących. Łukasz był wśród nich i tym samym trafił do ścisłego finału.
    Podczas niedzielnych zawodów ,każdy uczestnik musiał zmierzyć się z trzema komisjami, w których zasiadali wybitni naukowcy – specjaliści z różnych dziedzin biologii. Pierwsza komisja oceniała pracę badawczą, zaś druga i trzecia przepytywała z wylosowanych dwóch tematów z działów: cytologia, fizjologia, biochemia, genetyka, ekologia, systematyka i ewolucjonizm oraz sprawdzała umiejętności mikroskopowania.
Emocje rosły… Wreszcie, w poniedziałek 27 kwietnia nastąpiło ogłoszenie wyników przez olimpijskie jury. Łukasz zajął czwarte miejsce w Polsce, uzyskując tym samym tytuł laureata I stopnia, ,zdobywając złoty medal i przepustkę na Międzynarodową Olimpiadę Biologiczną.
    Uzyskanie tytułu laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej jest równoznaczne z otrzymaniem 100 % punktów na egzaminie maturalnym z biologii na poziomie rozszerzonym oraz daje wolny wstęp na wszystkie uczelnie medyczne oraz inne kierunki biologiczne w kraju.
    Łukasz, cieszę się ogromnie z Twojego sukcesu i życzę Ci wszystkiego najlepszego w dorosłym życiu oraz sukcesów naukowych podczas trwania studiów. Wierzę, że jako Wybitny Absolwent nadal będziesz rozwijał swoje liczne talenty i uzdolnienia, nie zapominając o naszej Strzyżowskiej Alma Mater. To była prawdziwa przyjemność pracy z Tobą.
K.Ossowska – opiekun ucznia
K.Ossowska