„Szkoła Trzeźwo Myślących Kierowców”

W dniu 23 marca 20515 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w multimedialnych zajęciach profilaktycznych „Szkoła Trzeźwo Myślących Kierowców”. Program pozwolił uczniom dostrzec zagrożenia w ruchu drogowym spowodowane spożywaniem alkoholu. Zdobyta przez uczestników szkolenia wiedza dotyczyła informacji na temat niebezpiecznego związku kierowcy z alkoholem. Podczas zajęć przekazane zostały informacje na temat odpowiedzialności kierowcy za życie i zdrowie pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, obalono również niektóre stereotypy i mity związane z alkoholem.
Omówiono również wpływ alkoholu na organizm kierowcy (przeliczanie spożytych ilości alkoholu na promile we krwi -licznik trzeźwości). Ponadto prowadzący przekazał praktyczną wiedzę na temat zastosowania asertywności w różnych sytuacjach oraz sposoby radzenia sobie z namowa grupy. Młodzież miała okazje nakładając specjalne okulary, na własnej skórze przekonać się, jaki wpływ na sprawność psychomotoryczną wywiera alkohol. Ta atrakcja, która powoduje dużo śmiechu, służyła przede wszystkim demonstracji, w jaki sposób nasze zmysły zmieniają się po wypiciu alkoholu. Założone przez uczestnika alkogogle powodują u niego: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problemy z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, problemy w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Zadania, które z pozoru wydają się być łatwe, w rzeczywistości są praktycznie nie do wykonania przez uczestnika w alkogoglach.
B.Modliszewska
27.03.2015