Kampania społeczna „Drugie życie”

Od kilku lat firma Fresenius Medical Care wraz z Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej i kilkoma innymi instytucjami prowadzi kampanię społeczną „Drugie życie”, promującą transplantację i oświadczenia woli.
Z wielu przyczyn, m.in. wciąż obecnych w przestrzeni społecznej przekłamań i stereotypów, w Polsce dysponujemy małą liczbą organów do przeszczepów, co z kolei jest główną przyczyną ograniczającą liczbę transplantacji, będących dla wielu chorych jedynym ratunkiem.
Mimo że w naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów. Ważne jest zatem, aby rozpowszechniać wiedzę o przeszczepach organów. Powyższe cele były powodem, dla których grupa uczniów z klasy 1C strzyżowskiego liceum podjęła decyzję o udziale w projekcie „Drugie życie”, wykorzystując fakt, iż ów projekt objął w tym roku także szkoły ponadgimnazjalne województwa podkarpackiego.
Jest to akcja, która ma na celu propagowanie oświadczeń woli jako symboli gotowości do  oddania narządów po śmierci, zachęcanie do rozmów na ten temat oraz obalanie negatywnych teorii i złych emocji towarzyszących transplantacji. Grupa młodych ludzi, która przyjęła nazwę „Transplantersi”, będzie chciała dotrzeć do wszystkich, a w szczególności do młodzieży, bo jak wiadomo, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Do tej pory młodzież uczestniczyła w szkoleniu, które odbyło się w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, wysłuchując kilku wykładów, m.in. eksperta medycznego kampanii dra Wacława Bentkowskiego oraz propagatora transplantacji na Podkarpaciu dra Stanisława Mazura, właściciela Centrum Medycznego „Medyk”. Jednak, jak mówiła młodzież: „Dla nas najlepszym doświadczeniem spotkania była osobista rozmowa z Katarzyną Ditrejnowską – młodą dziewczyną, która 7 lat temu przeszła przeszczep nerki. Opowiedziała nam ona o swoim życiu przed operacją i po niej. Kasia jest doskonałym przykładem osoby, dla której przeszczep stał się przepustką do normalnego życia. Uświadomiła nam również, że każdy z nas może kiedyś okazać się biorcą, dlatego ważne jest podpisywanie oświadczeń woli oraz informowanie bliskich o decyzji zostania dawcą. Mimo że kampania na terenie Podkarpacia zaczęła się stosunkowo niedawno, to nasze działania, którym wsparcia udzielił Ksiądz Dziekan Jan Wolak, już zaczynają nabierać rumieńców. W  naszym mieście rozpoczęliśmy propagowanie transplantacji podczas koncertu Haliny Kunickiej w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Rozdawaliśmy w tym dniu oświadczenia woli oraz poruszaliśmy temat transplantacji. Zainteresowaliśmy duże grono osób naszą akcją. Wielu z nich odebrało od nas oświadczenia oraz zobowiązało się do poruszenia tego tematu w rozmowach z rodziną czy znajomymi. Cieszymy się, że ludzie pozytywnie podchodzą do naszej akcji, nie bagatelizując problemu oraz wykazują chęć pomocy innym. Mamy nadzieję, że nasza działalność nie zakończy się na kilku wydarzeniach czy setkach rozdanych oświadczeń, lecz zostawi w sercu każdego odrobinę świadomości oraz chęci pomocy innym. Ze swojej strony możemy zapewnić, że będziemy starać się dotrzeć do jak największej liczby osób oraz zaszczepić w sercach wielu Strzyżowiaków chęć pomocy.
D. Skura
24.03.2015