Sesja popularnonaukowa zorganizowana przez uczniów klasy IIIE

W dniu 22. lutego w sali widowiskowej DK „Sokół” odbyła się sesja popularnonaukowa pn. „Kulturotwórcza rola rodów: Dydyńscy, Mycielscy”, będąca podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klasy III E LO w Strzyżowie. Sesji towarzyszyła wystawa materiałów zgromadzonych w czasie realizacji projektu.

W tym istotnym dla środowiska lokalnego dydaktyczno- naukowym przedsięwzięciu zrealizowanym we współpracy z DK „Sokół”, Biblioteką Publiczna Gminy i Miasta oraz Fundacją na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej wzięli udział następujący prelegenci: Mirosław Czarnik – nauczyciel LO z referatem „Motywacyjne walory metody projektu”, prof. dr hab. Roman Pelczar (KUL) – „Główne kierunki mecenatu szlacheckiego w Polsce”, uczennica klasy III E LO Agnieszka Przystaś – „Historia rodu Dydyńskich od XIV wieku po dzień dzisiejszy” oraz Andrzej Szypuła – Kulturotwórcza rola Mycielskich z Wiśniowej”. Na koniec troje uczniów LO: Dorota Nizicka, Krzysztof Kruczek i Jasiek Piórkowski odegrali utwór Zygmunta Mycielskiego „Brzezina”. Jednak najważniejszą częścią sesji była projekcja trwającego niemal pół godziny filmu o rodzie Dydyńskich zrealizowanego w przeciągu ośmiu miesięcy przez uczniów klasy III E: Agnieszkę Przystaś, Wojciecha Ziobro i Sławomira Gąsiora oraz ucznia klasy III A Macieja Kluskę.

Wielką radością dla organizatorów był fakt, iż sala widowiskowa Domu Kultury wypełniła się po brzegi nie tylko słuchaczami Uniwersytetu III Wieku oraz uczniami klas humanistycznych LO, ale także licznie przybyłymi gośćmi, wśród których byli m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Marek Śliwiński, Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, Zastępca Wójta Gminy Wiśniowa Marcin Kut, Maria Koś - Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Andrzej Raszka – Prezes Banku Spółdzielczego w Strzyżowie oraz przedstawiciele gimnazjów z terenu powiatu.

Ilość gratulacji, jaka spłynęła na ręce uczniów przekonuje nas, iż trud włożony w realizację projektu został doceniony, a wiedza zdobyta w jego trakcie służyć będzie nie tylko uczniom, ale i środowisku lokalnemu. Warto także dodać, że twórcy filmu i główni organizatorzy sesji zostali zaproszeni przez pana wójta do udziału w uroczystościach 650. rocznicy powstania Dydni, zaś zastępca wójta gminy Wiśniowa, pan Marcin Kut zaproponował wyprodukowanie kolejnego filmu – tym razem o rodzie Mycielskich.

Mirosław Czarnik – nauczyciel LO, wychowawca klasy III E

W załączeniu – referat uczennicy klasy III E Agnieszki Przystaś (tytuł i śródtytuły – Anna Fortuna – „Waga i Miecz”)
Mirosław Czarnik
11.03.2011