Grupa Lymhoma zaprasza 4 lutego na Dzień Hakowicza

W ramach Szkolnej Akademii Chłoniaka odbędzie się spotkanie z lekarzem oraz akcja promującą profilaktykę nowotworu (informacja w radiowęźle, rozdawanie ulotek i zielonych kokardek, rozmowy z uczniami i nauczycielami, krótkie wejście na godz. wychowawcze do klas, gra miejska (chętni proszeni o kontakt z Gabrielą Klechą z 1C), przystrojenie szkoły na kolor zielony. Wszystkich prosimy o ubranie jakiegoś elementu garderoby w tym kolorze. Poniżej kilka informacji o chorobie.
CHŁOŃ CO I JAK – czyli parę słów o chłoniaku:
•    Jest to nowotwór układu limfatycznego.
•    Komórki organizmu zaczynają dzielić się i wzrastać bez jakiegokolwiek porządku, co skutkuje tworzeniem się jednego bądź wielu węzłów chłonnych, a tym samym powstaniem raka.
•    Chłoniaki dzielimy na:
a)    chłoniaki agresywne – rozwijające się bardzo szybko i wymagające natychmiastowego leczenia;
b)    chłoniaki przewlekłe – rozwijające się wolno i nie będące trwale uleczalnymi.
•    Co roku liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu wzrasta o ok. 5%. Coraz częściej dotyka on ludzi młodych.
•    Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących chorób nowotworowych
•    Jego objawami są: nagła utrata wagi, duszności, męczący kaszel, wysoka temperatura oraz zlewne poty występujące nocą.
Sukces w walce z chorobą w dużej mierze gwarantuje wczesne rozpoznanie, a co za tym idzie badania profilaktyczne. Aby ustrzec się chłoniaka warto także postarać się o zdrową, urozmaiconą dietę oraz codzienną aktywność fizyczną.
D. Skura
23.01.2014