III Podkarpackie Wykłady z Ekologii i Ochrony Środowiska

W dniu 9 grudnia 2019roku 22-osobowa grupa uczniów z klas realizujących biologię i chemię na poziomie rozszerzonym wzięła udział w konferencji popularno-naukowej pt. „III Podkarpackie Wykłady z Ekologii i Ochrony Środowiska. Wydarzenie to, zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie im. Stanisława Pigonia, adresowane było w szczególności do młodzieży szkół średnich z Podkarpacia i zgromadziło ponad 300 uczniów. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchać czterech problemowych wykładów dotyczących zrównoważonego gospodarowania środowiskiem wygłoszonych przez naukowców i praktyków. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli m.in. pilne i bieżące problemy kryzysu ekologicznego, którego skutki stają się coraz bardziej odczuwalne, np. wszechobecny smog i hałas. W trakcie konferencji przeprowadzono konkurs wiedzy, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytania przygotowane przez wykładowców. Zwycięzcy, w tym nasi uczniowie: Marysia Koziarz z kl.2B i Daria Świerad z kl.1Bg, otrzymali nagrody książkowe. Podczas konferencji pani dr inż. Marta Pisarek przekazała również aktualne informacje związane z organizacją XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, której etap szkolny zaplanowano na 9 stycznia 2020 roku. Wszystkich uczniów zainteresowanych tematyką ekologiczną serdecznie zapraszamy do udziału!
Problematyka konferencji okazała się dla słuchaczy bardzo interesująca. Kryzys klimatyczno- ekologiczny przyjął globalny zasięg. Koniecznością jest podjęcie wspólnych działań ukierunkowanych na walkę z postępującą degradacją środowiska przyrodniczego.
Wysoka frekwencja i aktywny udział młodzieży w konferencji dowodzi wrażliwości młodych ludzi na tematykę ekologiczną. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje wieloma konkretnymi inicjatywami proekologicznymi na rzecz naszej planety.
Sylwia Dąbrowska 1Bp