Narodowe Czytanie Polskich Nowel

Stęsknieni szkoły i uczniowskiej aktywności, już w pierwszym tygodniu nauki podjęliśmy konkretne działanie– postanowiliśmy upamiętnić poetkę Marię Konopnicką. Dlatego też w sobotę 7 września prof. G Adamczyk wykorzystując swój pobyt we Lwowie złożył kwiaty na grobie poetki na Cmentarzu Łyczakowskim, a grupa uczniów z klas humanistycznych – 1Cg i 1Cp wybrała się do poświęconego jej muzeum w Żarnowcu, aby uczestniczyć w ósmej już edycji organizowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania. Nieoczekiwanie staliśmy się uczestnikami wojewódzkiej odsłony tej akcji. Ze sceny w pięknym żarnowieckim parku wybrzmiały fragmenty następujących nowel: Dobra Pani Elizy Orzeszkowej, Katarynka Bolesława Prusa, Dym Marii Konopnickiej, SachemHenryka Sienkiewicza, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiegooraz SawaHenryka Rzewuskiego. Wgronie czytających znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, przedstawiciele szkół imienia Marii Konopnickiej oraz uczennice z klasy 1Cg naszego liceum: Nicola Jędrzejewska, Wioletta Urban i Joanna Ziobro.
Zachęcając do udziału w akcji prezydent A. Duda napisał: „Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć izespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”. Podsumowując nasze uczestnictwo wżarnowieckim spotkaniu można stwierdzić, że te cele udało się zrealizować; o czym świadczy udział uczniów z klas 1Cg i 1Cp, bardzo za to dziękujemy! Prawdziwi humaniści są wśród nas!
O.Olech, D.Skura