Praca 2.0 – czyli o rewolucji na rynku pracy w XXI wieku

W dniu 25 marca 2019 roku w auli naszej szkoły odbyło się seminarium edukacyjne na temat pracy 2.0, zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP w Strzyżowie, Stowarzyszenie „Projekt Strzyżów” oraz Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie.
W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie strzyżowskich szkół ponadgimnazjalnych – Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Technicznych, którzy wysłuchali wykładu dr Tomasza Wójtowicza, prezesa Stowarzyszenia „Projekt Strzyżów”.
W swoim wystąpieniu opowiedział o rewolucji rynku pracy pierwszej dekady XXI wieku oraz wyjaśnił pojęcie pracy 2.0, które określa kolejny etap rozwoju wielu obszarów społecznych będących efektem rewolucji technologicznych i powstania świata cyfrowego. Omówił również m.in. takie zagadnienia jak wpływ rewolucji informacyjnej i kryzysu gospodarczego w 2008 r. na rynek pracy, konsekwencje postępującej automatyzacji i robotyzacji rynku pracy, a także odpowiedział na pytanie, dlaczego warto inwestować w edukację.
Poprzez udział w przedsięwzięciu młodzież dowiedziała się o zmianach zachodzących na współczesnym rynku pracy pod wpływem nowych technologii oraz czym się charakteryzuje i jakimi prawami rządzi się rynek XXI wieku. Aby odnaleźć swoje miejsce i odnieść sukces w świecie pracy 2.0, warto uczyć się i zdobywać takie kompetencje jak: znajomość języków obcych, obsługa komputera, przedsiębiorczość. Są one niezbędne w dzisiejszym świecie – bo nie wszystko da się zastąpić maszynami.

Autor tekstu: Urszula Drogoń, specjalista ds. rozwoju zawodowego w OSZ Strzyżów

Regina Pelczar, doradca zawodowy