Agata Froń – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie

stypendystką Ministra Edukacji Narodowej

Bardzo miła wiadomość napłynęła z Ministerstwa Edukacji Narodowej – Agata Froń, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie została stypendystką MEN jako jedna z zaledwie piętnaściorga uczniów i tegorocznych absolwentów podkarpackich szkół. Warto w tym miejscu przypomnieć sukcesy tej wybitnie uzdolnionej uczennicy, a obecnie studentki I roku filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, które stały się jej udziałem w trakcie licealnej edukacji:

-zdobycie tytułu laureata II lokaty (6. wynik punktowy w kraju) eliminacji centralnych XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (rok szkolny 2017/2018),
zdobycie tytułu finalisty eliminacji centralnych XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2016/2017),
-podwójne zdobycie tytułu finalisty eliminacji centralnych XXIX i XXX Olimpiady Filozoficznej (2016/2017 i 2017/2018),
-zdobycie tytułu laureata Konkursu Sienkiewiczowskiego, zorganizowanego przez Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (2016). Tytułem laureata w konkursie nagrodzonych zostało jedynie 15 osób,
-zdobycie tytułu laureata I miejsca w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Fraszka”(2018),
-współautorstwo artykułu naukowego (wraz z Mirosławem Czarnikiem) Konkurs Sienkiewiczowski 2016 – refleksje po sukcesie, który ukazał się w numerze 3(12)/2017 „Dydaktyki Polonistycznej” (czasopismo punktowane wg kryteriów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego),
-I miejsce w ogólnopolskim Konkursie o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego (2018).

Warto w tym miejscu dodać, iż dzięki szerokim zainteresowaniom humanistycznym Agaty strzyżowskie liceum przez dwa ostatnie lata było jedyną szkołą w województwie mającą swych reprezentantów w obu najważniejszych olimpiadach humanistycznych – Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego oraz Olimpiadzie Filozoficznej. Ponadto w ostatnim roku szkolnym Agata stanowiła znakomity naukowy duet z Mateuszem Wiatrem, obecnie uczniem klasy III, finalistą XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Potencjał uczniów sprawił bowiem, iż reprezentanci naszego liceum w eliminacjach okręgowych w pobitym polu pozostawili wszystkich konkurentów, zajmując dwa pierwsze miejsca, a oprócz nich do eliminacji centralnych zakwalifikowało się zaledwie siedmioro uczniów z podkarpackich szkół.
Mirosław Czarnik