Warsztaty Efektywnej Nauki

Sukces młodego człowieka w dorosłym życiu zależy w głównej mierze od wykształcenia, które otrzyma na ścieżce edukacyjnej. Jednak z biegiem czasu zdobywanie wiedzy i umiejętności może stać się dla każdego ucznia przykrym obowiązkiem, a nie kreatywnym wyzwaniem. Dzieje się tak głównie ze względu na coraz większy zakres materiału do przyswojenia, coraz mniej czasu, a także brak okazji do zetknięcia się z metodami efektywnej nauki, które podnoszą skuteczność pracy naszego pięknego umysłu.

Dlatego też 12 maja 2018 roku w Auli Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie odbyły się warsztaty „Jak się uczyć i nie zwariować?”.Podczas 240 minut 17 uczniów, pod czujnym okiem Doradcy Zawodowego Pani Reginy Pelczar i Pedagoga Pani Barbary Modliszewskiej, poznawali i ćwiczyli proste metody, aby uczyć się łatwiej, szybciej, więcej i przyjemniej. Prowadzący – Pan Michał Wietecha na podstawie garści teorii nakierowywał uczestników, tak aby sami odkrywali mechanizmy działania mózgu, a następnie przeprowadzał serie ćwiczeń indywidualnych oraz grupowych, których zadaniem była praktyka zdobytej wiedzy przez uczniów. Całość urozmaicały liczne dyskusje na tematy codziennej nauki oraz energetyzujące ćwiczenia ruchowe.

Odbiór szkolenia przez kadrę pedagogiczną, jak i uczniów był bardzo pozytywny. Doceniono w nich kreatywność, interesujący sposób prezentowania wiedzy, rozwojową atmosferę oraz prostotę i różnorodność technik efektywnej nauki. Warsztaty „Jak się uczyć i nie zwariować” są doskonałym przykładem na to, że młodzi ludzie mogą w prosty i kreatywny sposób zainwestować w siebie, co z pewnością zwróci się w ich dorosłym życiu. Ponadto udowadniają nam, że sami dla siebie jesteśmy najlepszymi nauczycielami.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem trenowania swojego umysłu w nauce dorzucamy 3 proste techniki do szybkiego zastosowania:
  • Ucz się w cyklach: 25 minut nauki – 5 minut przerwy, tak by dać czas swojemu mózgowi na uporządkowanie zdobytej wiedzy, a sobie by zwyczajnie odpocząć,
  • Zadbaj o dobry humor i energię przed nauką, tak aby Twój mózg działał wydajniej, a ty byś mógł kojarzyć naukę z czymś pozytywnym,
  • Słuchaj muzyki podczas nauki dla lepszej koncentracji - klasycznej, relaksacyjnej, natury lub tzw. muzyki fal mózgowych (brainwaves), najlepiej na słuchawkach,

Na koniec zapraszamy na fanpage i do kontaktu z Panem Michałem, który – jak sam przyznał – chętnie wymieni się wiedzą: