Lekcja otwarta o tematyce językowo – kulturowej

pt. ‘Shamrock Day, czyli pierwszy dzień wiosny w irlandzkim stylu’

21 marca 2018 r. odbyła się w naszej szkole kolejna odsłona w serii lekcji otwartych z języka angielskiego, w której oprócz licealistów uczestniczyli gimnazjaliści z Wiśniowej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie wraz z nauczycielami.
Spotkanie to miało na celu przybliżenie kultury kolejnego z krajów europejskich, do którego w ramach projektu Erasmus+ „W drodze do Europy” wyjechali nasi nauczyciele – Irlandii oraz powiązanie irlandzkiego święta narodowego – Dnia Św. Patryka (17 marca) z obchodzonym u nas pierwszym dniem wiosny (21 marca).
W czasie długiej przerwy zaproszeni gimnazjaliści mieli okazję poznać atmosferę liceum i zintegrować się z licealistami, którzy na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego gromadzili się w auli, by zaprezentować obowiązkowe w tym dniu zielone elementy stroju i w nagrodę skosztować zielonych napojów owocow – warzywnych przygotowanych przez nauczycieli.

Pierwszą formalną część lekcji otwartej poprowadzili uczniowie klasy 2C, którzy dialogiem i wykonaniem piosenki zespołu U2 ‘I Still Haven’t Found What I’m Looking For’ wprowadzili uczestników w irlandzki klimat, a następnie zaprosili na wycieczkę po Irlandii z nauczycielem, który w ramach projektu Erasmus+ uczestniczył w kursie języka angielskiego w Dublinie – p. Pawłem Pelewiczem w roli przewodnika. Za pośrednictwem prezentacji multimedialnej, zawierającej min. oryginalne zdjęcia wykonane przez nauczyciela, uczniowie mieli okazję poznać mnóstwo ciekawostek o kraju oraz historii i różnych aspektach kultury tej zielonej wyspy.
Prezentację uzupełniły pokazy tańców irlandzkich, w formie flash moba – w wykonaniu uczennic klasy 1A i 1C, a następnie w bardziej tradycyjnej formie – w wersji przygotowanej przez dziewczęta i chłopców z klasy 2A.
Na drugą część lekcji, teraz już w całości prowadzonej w języku angielskim, złożyła się seria quizów i konkursów językowo - kulturowych. Podzieleni na drużyny o nazwach starych irlandzkich klanów, uczniowie LO i gimnazjaliści rozwiązywali quiz pt. Sławni Irlandczycy, w którym udzielali odpowiedzi na pytania w oparciu o serię zdjęć i wskazówki nauczyciela.
Kolejna konkurencja drużynowa polegała na zaprezentowaniu przez wybranego z każdej drużyny przedstawiciela jak największej liczby elementów stroju w odcieniach zieleni. Konkurs wzbudził naprawdę sporo emocji, a zawodnicy wykazali się godną podziwu kreatywnością.
Po chwili dobrej zabawy drużyny znów wróciły do koncentracji, aby po obejrzeniu trzech krótkich filmów prezentujących osobę Świętego Patryka i obchody dnia 17 marca oraz wykonaniu serii ćwiczeń w słuchaniu ze zrozumieniem, stoczyć walkę o najdłuższą listę symboli związanych z tym irlandzkim świętem narodowym i jego bohaterem.
Jak przystało na dobrze zaplanowaną lekcję kulturową, nie zabrakło również konkurencji kulinarnej z zielonymi napojami uwarzonymi przez zaproszoną na tę okazję irlandzką czarownicę. Po skosztowaniu trzech różnych trunków należało odgadnąć główny zielony składnik każdego z nich i pomimo ułatwienia w formie testu wyboru, to zadanie niespodziewanie okazało się wcale niełatwe.
Tymczasem postać czarownicy warzącej magiczne napoje wykorzystana została do zapoznania uczniów z jedną z charakterystycznych dla Irlandii legend, ilustrujących historię tajemniczych zamków i ruin.
W ostatniej części lekcji drużyny zaproszono do rozgrywek sprawnościowych, w tym do gry w strzałki, rzutu młotem i wyścigu skrzatów.
Tymczasem w auli przedstawiciele uczestniczących w lekcji szkół uczestniczyli w dyktandzie, opracowanym na podstawie krótkiego utworu poetyckiego o irlandzkich korzeniach – limeryku. Dzięki temu mieli możliwość poznania zasad charakterystycznych dla tego gatunku i wziąć udział w rywalizacji indywidualnej o tytuł mistrza ortografii.

Lekcję zakończono serią pamiątkowych zdjęć oraz wręczeniem dyplomów za udział w rywalizacji drużynowej. I miejsce zajęli uczniowie klas 2A i 2B LO, II – drużyna SP nr 2 w Strzyżowie, III - goście z Gimnazjum w Wiśniowej, a IV przypadło w udziale uczniom klasy 1D LO.
Wykorzystano również obecność uczniów SP nr 2 w Strzyżowie, których nagrodzono dyplomami i materiałami do nauki języka angielskiego zdobytymi w części indywidualnej XI Międzyszkolnego Turnieju Języka Angielskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów Powiatu Strzyżowskiego, w tym roku zorganizowanego pod hasłem ‘Melting Pot - święta obchodzone w krajach anglojęzycznych przez mniejszości etniczne’.

Lekcję przygotowali i przeprowadzili nauczyciele zespołu projektowego Erasmus+ „W drodze do Europy” – p. Beata Wójcik, p. Karina Zając, p. Dorota Skura, p. Iwona Trojanowska, p. Regina Pelczar i p. Paweł Pelewicz we współpracy z klasami 2C i 2A.
W lekcji wykorzystano materiały autentyczne oraz zastosowano pomysły, metody i techniki poznane w ramach zagranicznych mobilności i odbytych tam szkoleń.

Po udanej prezentacji wysp brytyjskich pozostaje mieć nadzieję, że Malta – zaplanowana na kolejne spotkanie z serii lekcji otwartych - spotka się z równie dużym zainteresowaniem uczniów.

Opracowanie:
Beata Wójcik