Erasmus+ - relacja z Malty

W dniach 1-14 października  2017 r., w ramach projektu W drodze do Europy-rozwój kompetencji językowych i europejskiej sieci kontaktów, brałam udział w międzynarodowym szkoleniu nauczycieli zorganizowanym w miejscowości St. Julian's na Malcie. Podczas tych dwóch tygodni mogłam nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat metod i technik stosowanych w nauczaniu języków obcych ale również doświadczyć maltańskiej gościnności i cieszyć się śródziemnomorskim klimatem.
Celem mojej podróży było miasto St Julians leżące nad zatoką Spinola Bay , które było pierwotnie niewielką osadą rybacką. Od lat 30. XX w. następował jednak zwiększony napływ ludności, co przyczyniło się do zmiany charakteru St. Julian’s. Obecnie miejscowość ma typowo miejski charakter ze zwartą zabudową. Wciąż znajduje się tu jednak niewielka przystań, a zatoka Spinola Bay znana jest jako miejsce licznie cumujących tu łodzi rybackich.
Najsłynniejszą dzielnicą St. Julian’s jest jednak Paceville, znana z wielu barów, dyskotek i restauracji, dzięki czemu jest to główny ośrodek życia nocnego wyspy.
Na okres mojego pobytu na wyspie zostałam zakwaterowana u rodziny w prywatnym mieszkaniu co dawało mi dodatkową możliwość poznania kultury maltańskiej oraz lokalnych zwyczajów.
ETI- szkoła do której uczęszczałam znajduję się w centrum miasta, w pobliżu plaży St George’s Bay. Szkoła jest nowoczesna a studenci z całego świata zdobywają swoją wiedzę w klasach wyposażonych w wi-fi, tablice interaktywne i komputery.Na terenie szkoły znajduje się kafeteria Speakeasy, serwująca śniadania, obiady, kolacje oraz przekąski i napoje.

Zajęcia dotyczyły odświeżenia metodyki nauczania języków obcych („Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised”) i miały charakter ćwiczeń, wykładów, dyskusji oraz pracy w grupach. Ich celem było przygotowanie nauczycieli do skutecznego nauczania języka angielskiego w szkołach średnich, za pomocą nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Dzięki szkoleniu m.in. poznałam nowe sposoby motywowania swoich uczniów, poszerzyłam swoją wiedzę na temat indywidualizacji procesu nauczania w klasie z uczniami o różnych typach inteligencji, nauczyłam się lepiej wykorzystywać sprzęt ICT, w który moja szkoła jest bogato wyposażona, wzbogaciłam swój warsztat językowy, w szczególności: płynność wymowy, akcent i komunikowanie się na wyższym poziomie, dzięki użyciu nowych struktur, kolokacji oraz idiomów, urozmaiciłam swój warsztat pracy, dzięki zastosowaniu piosenek, historyjek i filmów na zajęciach językowych, nauczyłam się jak lepiej wykorzystywać metodę projektów na lekcjach (z włączeniem wiki), poznałam wiele nowych technik zachęcających moich uczniów do mówienia.

Międzynarodowy skład grupy uczestników tego szkolenia umożliwił nam bliższe poznanie się i wymianę doświadczeń na poziomie europejskim i światowym.
Doskonaląc swój warsztat pracy znaleźliśmy również czas na zwiedzanie pięknej wyspy Malty wraz z jej mniejszą siostrą Gozo.
A oto miejsca i chwile, które zawsze będą mi się kojarzyć z Maltą...
Iwona Trojanowska