"Make love, not war"

"Make love, not war" - na warsztatach pod takim tytułem licznie zebrała się młodzież klas pierwszych podczas wiosennych weekendów. Organizatorkami zajęć były p.prof. Bożena Baranowska oraz p.prof. Barbara Leśniak. Podczas spotkań mogliśmy zapoznać się z tematyką kultury lat 60. i 70. XX w w Stanach Zjednoczonych.
Młodzież po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu zajęciach. 12 marca mogliśmy poznać poglądy, nastawienie do życia i twórczość Johna Lennona - najsłynniejszego z Beatlesów. Pomimo problemów technicznych atmosfera była ciepła i sympatyczna. Po filmie prowadziliśmy dyskusję na tematy miłości, pacyfizmu, przyjaźni i wojny. Organizatorki z zapałem i rozrzewnieniem opowiadały o czasach, kiedy, aby posłuchać muzyki trzeba było nieźle się wysilić. Chętnie słuchaliśmy o wydarzeniach, które możemy sobie tylko wyobrażać. Pełni zadumania i refleksji wracaliśmy do domów.

Drugie zajęcia opowiadały o festiwalu muzycznym na farmie w pobliżu Nowego Jorku - słynnym Woodstock. Ludzie podążali w kierunku takich wartości jak: pokój, miłość, szczęście, poczucie wolności. Widząc beztroską zabawę "woodstokowiczów", zażywających "kąpieli błotnych" i przepełnionych swoimi ideami większość z nas chciałaby przenieść się w tamte czasy.

Po dwóch spotkaniach poprzeczka podniesiona była wysoko- wszyscy z zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy kolejnej soboty. I nie zawiedliśmy się. "Hair" musical M. Formana był strzałem w dziesiątkę. Poczucie wolności, swobody i szczęście dzieci kwiatów wywarły na nas ogromne wrażenie. Troszkę zazdrościliśmy im tego.

Ścieżka dźwiękowa do filmu dobrana była idealnie - każdy utwór niósł ze sobą przesłanie i poruszał nasze emocje.

Nikt z nas nie żałuje tych sobotnich poranków spędzonych w szkole. Każdy element warsztatów - filmy, opowieści profesorek, muzyka, a także sama atmosfera pozostaną w pamięci na długo, a u niektórych zmieniło się podejście do poruszanych zagadnień. Słowa: miłość, pokój, życie czy wojna zmieniły w naszych oczach swoje znaczenie. To nie był stracony czas - czekamy na więcej!
Manuela Matias kl. ID, Aneta Zimny kl. IH
25.04.2011