Mierzymy wysoko - zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim

W dniu 21 października br.młodzi pasjonaci biologii i chemii-grupa 22 uczniów klas 1B, 2B i 2C uczestniczyła w kolejnych zajęciach warsztatowo-laboratoryjnych na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.
    Zajęcia rozpoczęliśmy wykładem pani prof. Romy Durak pt. „Entomologia sądowa- czyli owady i inne stawonogi w badaniach kryminalistycznych i sądowych.” Temat jaki został poruszony bardzo zaciekawił wszystkich uczestników wyjazdu - poznaliśmy zawód entomologa z mało znanej strony – jako ekperta i konsultanta zagadkowych spraw kryminalnych, np. związanych z przemytem narkotyków. Niezmiernie zafascynowało nas to, że gatunki zwierząt, z którymi mamy do czynienie na co dzień m.in. stawonogi, potrafią tak wiele znaczyć w kryminalistyce oraz sądownictwie.
Drugi wykład pani dr. Magdaleny Kwolek- Mirek dotyczył toksyczności pestycydów. Pani doktor uświadomiła nam, iż pestycydy są związkami o bardzo szerokim spektrum działania na przyrodę, a ich nieprawidłowe stosowanie może mieć bardzo niebezpieczne skutki dla ekosystemów.
    Druga część pobytu na Uniwersytecie polegała na zajęciach praktycznych - przecież zdobytą wiedzę należy umieć wykorzystać również w praktyce – wszak to ona jest najważniejsza!
    Na pierwszych zajęcia laboratoryjnych badaliśmy „Wpływ wybranych pestycydów na zawartość chlorofilu w roślinach zielonych na przykładzie rzęsy wodnej”. Każda grupa zajęła się wykonywaniem badań, które wymagały od nas precyzji oraz cierpliwości, a przez to zdobyliśmy kolejne umiejętności, które na pewno wykorzystamy podczas zajęć lekcyjnych w szkole.
Kolejne zajęcia polegały na obserwacji stawonogów pod binokularem, dzięki czemu mogliśmy precyzyjnie określić ich budowę oraz usprawnić nasze umiejętności z zakresu obsługi sprzętu laboratoryjnego.
Zajęcia prowadzone w miłej atmosferze oraz nasze zafascynowanie nimi sprawiło, że nie spostrzegliśmy, że to już koniec i należy wracać do domu pełni nowych doświadczeń i gotowi na kolejne wyzwania. Czuliśmy się spełnieni. ….
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że szkoła daje nam takie możliwości rozwoju zainteresowań. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszych naukowych zmagań. Czekamy z niecierpliwością na kolejny wyjazd na Uniwersytet, a ten już niebawem.
Opracowała:
Natalia Kozimor IIC